هزینه تعویض مفصل زانو 1403

تعویض مفصل زانو یکی از روش‌های پرهزینه و پیچیده درمان بیماری‌های مفصلی می‌باشد. این فرآیند به منظور جایگزینی مفصل زانوی آسیب دیده با یک مفصل مصنوعی انجام می‌شود. این روش معمولا برای بیمارانی که به دلیل آسیب دیدگی یا فرسایش مفصل زانو نمی‌توانند به طور موثر از داروها یا فیزیوتراپی بهبود یابند، توصیه می‌شود.

هزینه تعویض مفصل زانو بستگی به عوامل مختلفی از جمله مکان جراحی، نوع مفصل مصنوعی، هزینه بیمارستان و هزینه پزشکی دارد. به طور کلی، هزینه عمل تعویض مفصل یک زانو حدود 15 تا 25 میلیون تومان برای پروتز و 20 الی 30 میلیون تومان هزینه بیمارستان های خصوصی می باشد. که درصورت داشتن بیمه تکمیلی بیشتر هزینه ها توسط شرکت بیمه پرداخت می شود.

البته هزینه های دیگر شامل فیزیوتراپی و موارد دیگر باید در نظر داشت.

باید توجه داشت که تعویض مفصل زانو یک روش موثر و پایدار برای بهبود کیفیت زندگی بیماران با مشکلات مفصلی است و می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود بخشد.

هزینه تعویض مفصل زانو یا جراحی زانو از آن دسته هزینه‌هایی است که هیچ جوره از آن نمی‌توان فرار کرد. تصور کنید دچار درد شدید زانو هستید اما به دلیل کمبود یا عدم وجود پول توان مراجعه به پزشک و درمان درد خود را ندارید. مشاهده می‌کنید که پول و قیمت هر چیزی اهمیت زیادی دارد به خصوص با توجه به شرایط روز دنیا و ایران.مراقبت و هزینه تعویض مفصل زانو از آن دسته مقالاتی است که طرفداران بسیاری دارد. بالاخره موضوع پول است و کم چیزی هم نیست!

هزینه جراحی زانو بدون هیچ حواشی

قیمت جراحی تعویض مفصل زانو یکی از عوامل مهمی است که بیماران با آن روبرو هستند. متأسفانه قیمت این جراحی برای برخی افراد زیاد است و به همین دلیل آنها از انجام آن خودداری می کنند. در این قسمت از مقاله تلاش شده است به 2 عامل مؤثر بر قیمت تعویض مفصل زانو پرداخته شود تا شما عزیزان اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

جراحی تعویض مفصل زانو هزینه های متفاوتی دارد که به دو بخش تقسیم می شوند. اولین بخش هزینه های مربوط به ایمپلنت استفاده شده برای زانو است که قیمت ایمپلنت بستگی به برند و کشور سازنده آن دارد و ممکن است متفاوت باشد. بخش دیگر هزینه ها مربوط به دستمزد جراح است که تجربه و تخصص جراح نقش مهمی در تعیین هزینه این عمل دارد، به طوری که جراحان با تجربه و تخصص بیشتر معمولاً هزینه بیشتری دریافت می کنند.

بهتر است در نظر داشته باشید که هزینه تعویض مفصل زانو با توجه به عوامل مختلفی متغیر است و می تواند در هر شهر و منطقه ای متفاوت باشد. البته باید به یاد داشته باشید که این عمل جراحی معمولاً تحت پوشش بیمه نیز قرار می گیرد.

 • قیمت مفصل مصنوعی زانو

قیمت پروتز زانو با توجه به این که چه برندی را انتخاب می‌کنید متفاوت است اما برندهای خارجی مثل زیمر معمولا از 15 تا 25 میلیون تومان می‌باشد.

 • هزینه‌های مربوط به بیمارستان

هزینه‌هایی که مربوط به بیمارستان می‌شود با توجه به این که پزشک و جراح شما در کدام بیمارستان جراحی را انجام می‌دهد متغیر است. که باز مربوط می شود بیمارستان خصوصی است یا دولتی اما بیمارستان خصوصی با توجه به تعداد روزهای بستری و موارد دیگر لحاظ میشود که اون هم بین 15 الی 30 میلیون تومان در بیمارستان های خصوصی می‌باشد.

از طرفی این که بیمه دارید یا نه و این که بیمه شما از کدام نوع است، اهمیت زیادی دارد. معمولا با بیمه های تکمیلی هزینه برگرداننده می شود. دکتر فرزاد پناهی معمولا جراحی های خود رو داخل بیمارستان خانواده انجام می دهد. و معمولا بیمار یک الی دو شب در بیمارستان بستری می شود.

هزینه جراحی مفصل زانو
جراح مفصل زانو

عوامل موثر بر هزینه جراحی تعویض مفصل زانو

همانطور که قبلا هم گفتیم این جراحی هزینه های متفاوتی دارد که عوامل مختلفی بر میزان قیمت آن تاثیر می گذارد. اول از همه باید به محل انجام جراحی اشاره کرد. مراکز خصوصی و بیمارستان های دولتی قیمت های متفاوتی برای این جراحی در نظر می گیرند. همچنین تجربه و شهرت جراح نیز بر روی هزینه تأثیرگذار است. جراحان مشهور و باتجربه معمولاً قیمت بالاتری را دریافت می کنند.

نوع لوازم و ایمپلنت های مصرفی هم بی تأثیر نیستند. لوازم و قطعات اروپایی و آمریکایی قیمت بسیار بالاتری نسبت به محصولات داخلی دارند که همین امر موجب افزایش قیمت تمام شده عمل می شود. علاوه بر این ها، امکانات پیشرفته بیمارستان همچون اتاق عمل مجهز، مراقبت های ویژه پس از عمل و غیره می تواند هزینه ی نهایی را افزایش دهد. از طرفی شرایط جسمی بیمار از قبیل وزن، سن و بیماری های همراه نیز بر پیچیدگی عمل جراحی و در نتیجه قیمت آن تاثیرگذار است.

به طور کلی هزینه کلی جراحی زانو به عوامل زیر بستگی دارد:

 • هزینه پذیرش در بیمارستان
 • حق الزحمه جراح
 • سن بیمار تحت عمل جراحی
 • نوع جراحی زانو
 • این که آیا یک یا هر دو زانو درگیر هستند
 • وضعیت پزشکی فعلی بیمار
 • بیماری های دیگر مانند فشار خون بالا، دیابت و غیره
 • هزینه تجهیزات و وسایل یکبار مصرف مورد استفاده در جراحی

آیا هزینه عمل جراحی تعویض مفصل زانو تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

بله، عموما بخشی از هزینه های عمل جراحی تعویض مفصل زانو با بیمه تکمیلی و توسط شرکت بیمه پرداخت می شود. اما میزان پوشش بیمه بستگی به نوع بیمه نامه و شرایط خاص آن دارد.

توصیه می کنم حتماً با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و در مورد جزئیات پوشش این عمل جراحی سؤال کنید. همچنین با پزشکتان هم صحبت کرده و گزینه های مختلف پرداخت هزینه ها را بررسی نمایید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای درمان خود بگیرید.

بیمه تکمیلی برای پروتز زانو

همه هزینه های مربوط به عمل جراحی تعویض مفصل زانو و لگن تحت پوشش بیمه تکمیلی است. پرداخت این هزینه ها پس از کسر فرانشیز و تا سقف مبلغ تعیین شده در قرارداد انجام می شود. هزینه خرید پروتز یا مفصل مصنوعی زانو و لگن نیز تحت پوشش بیمه است که پرداخت این هزینه نیازمند تاییدیه پزشک است. در صورتی که بیمه با مرکز فروش پروتز قرارداد نداشته باشد، هزینه خرید پروتز پس از ارائه مدارک، حداکثر تا سقف تعهدات بیمه نامه و کسر فرانشیز پرداخت می شود.

برای محاسبۀ سرانگشتی هزینۀ پروتز زانو با بیمۀ تکمیلی در سال ۱۴۰۲، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیریم. یکی از عواملی که به شدت بر قیمت پروتز زانو تأثیر می گذارد، بیمارستانی است که برای تعویض مفصل به آنجا مراجعه می کنید.

اگر پزشک در بیمارستان های دولتی کار کند، می توانید به این بیمارستان ها بروید و در هزینه های کمتری بابت درمان پرداخت کنید. در بیمارستان های خصوصی هزینۀ تعویض مفصل مصنوعی زانو با توجه به تعداد روزهای بستری و خدمات دریافتی تعیین می شود.

همچنین با در نظر گرفتن نوع بیمۀ تکمیلی، می توانید هزینه کمتری پرداخت کنید. برخی بیمه ها خدمات خوبی ارائه داده و به بیمه شوندگانشان در کاهش هزینۀ عمل جراحی کمک می کنند.

کلام آخر

در آخر باید گفت که هزینه این عمل مهمترین عامل تصمیم گیری نیست، ولی شما باید به طور کلی درمورد جراحی و گزینه های غیرمالی نیز اطلاعات کافی داشته باشید. اولین و مهمترین قدم این است که یک جراح و مرکز جراحی خوب پیدا کنید، چرا که این امر می تواند تأثیر زیادی بر نتیجه جراحی داشته باشد. از این رو به دنبال یک جراح ارتوپدی باشید که تجربه زیادی در درمان آسیب یا بیماری خاص زانو داشته باشد. جراحان فوق تخصص در جراحی زانو و جراحی تعویض مفصل زانو گزینه مناسبی برای انجام این عمل هستند. به عنوان مثال، دکتر فرزاد پناهی  که فوق تخصص جراحی زانو است و تجربه زیادی در جراحی تعویض مفصل زانو دارد، می تواند شما را در مورد هزینه ها و مراحل این عمل راهنمایی کند.

از طریق سایت دکتر فرزاد پناهی می‌توانید به نوبت دهی بپردازید.

سوالات متداول هزینه جراحی زانو

هزینه جراحی زانو چقدر است؟

این هزینه به 2 بخش تقسیم می‌شود. هزینه پروتز زانو و بیمارستان!

چه سنی مناسب جراحی تعویض مفصل زانو است؟

این جراحی معمولا در سنین 50 سالگی به بعد انجام می‌شود اما اگر در سنین جوانی نیاز به چنین عملی شد، پزشک با توجه به شدت آسیب دیدگی تصمیم به جراحی می‌گیرد.

جراحی زانو چقدر طول می‌کشد؟

معمولا 1 الی 3 ساعت! بین 1 الی 3 روز هم بیمار باید تحت مراقبت در بیمارستان بستری باشد

با لیزر درمان مفصل زانو انجام می‌شود؟

در مواردی که پزشک تشخیص دهد نیاز به جراخی باشد خیر اما اگر آرتروز شدید نداشته باشد بله!

از این عمل برای سفت شدن غضروف‌های شل شده استفاده می‌شود.

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چند جلسه فیزیوتراپی نیاز است؟

معمولا بین 8 تا 10 جلسه تجویز می‌شود.

۳۱ دیدگاه دربارهٔ «هزینه تعویض مفصل زانو 1403»

 1. با سلام یک عدد پروتز زیره زانو از آلمان فرستادن اما استفاده نشده کامل نو و بدون استفاده جهت خرید با شماره
  ۰۹۱۶۰۴۰۳۵۶۰
  تماس بگیرید پروتز در اهواز میباشد

  1. سلام دو عدد مفصل هیدرولیک آلمانی اصل یکی نو و یکی در حد نو دارم با این شماره تماس بگیر۰۹۱۳۵۹۲۲۴۲۰

 2. سلام میخواستم بدونم آیا اگه کسی هر دو زانو هاش نیاز به تعویض داشته باشه همزمان تعویض میشه یا اینکه باید بین جراحی شون وقفه بذارن

  1. جراح زانو اصفهان

   سلام بهترین پیشنهاد برای بیماران تعویض همزمان داخل مقاله توضیح دادم
   البته اگر شرایطش رو نداشته باشن مثل قند خون یا اضافه وزن اصلا پیشنهاد نمیکنم

 3. کافی و مفید بود تا با آگاهی بهتری نزد پزشک جراح رفته و آمادگی اطلاعاتی داشته باشیم.
  خیلی سپاسگزارم

 4. سلام و درود
  مادرم ۵۶ ساله قد ۱۶۵ و وزن ۹۰ کیلو و آنروز شدید هر دوزانو دارند و باید عمل شوند لطفا کلیه هزینه های مربوطه رو به من بگین در ضمن بیمه پایه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی دی هستش

 5. سلام،من سیاه شدگی استخوان هر دو زانو به دلیل مصرف کورتون دارم،و مفصل ها کامل خورده شده و با نظر پزشک باید تعویض بشه،و سنم ۳۸ سال و قد ۱۸۰ و وزنم ۹۵ کیلو هستش
  به نظرتون میتونم مفصل ایرانی استفاده کنم؟واینکه شما انجام میدید و هزینه هردو‌ پا چقدر میشه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید
نوبت دهی