اگزوزوم

اگزوزوم چیست؟ کاربردهای اگزوزوم سلول های بنیادی

اگر بخواهیم یک تعریف خلاصه برای این سوال ارائه دهیم باید بگویم اگزوزوم یا روش نوین سلول بنیادی انقلابی در درمان بیماری ها است

برای بیان ساده تر این گونه می‌توان گفت که شما هنگامی که دست خود را می‌برید پس از گذر چند روز متوجه ترمیم جای زخم و محو شدن کامل جای آن از روی دست خود می‌شوید. این فرآیند به دلیل خاصیت ترمیم پذیری سلول‌های بدن و رشد آنها در مواقعی است که دچار آسیب شده اند. حال زمانی که مفاصل شما نیز به هر دلیلی دچار آسیب و یا صدمه شده باشند سلول خود به خود شروع به ترمیم و بازسازی خود می‌کند اما این روند بسیار کند بوده و در برخی مواقع نیز انجام نمی‌شود به همین دلیل پزشکان با تزریق اگزوزوم و سایر سلول‌های بنیادی به مفاصل آسیب دیده سرعت بازسازی و ترمیم را در آن ناحیه افزایش می‌دهند.

اگزوزوم‌ ها (Exosomes) وسایل کوچک برون‌سلولی هستند که توسط سلول‌ها ترشح می‌شوند و در ارتباط بین‌سلولی نقش دارند. روش‌های مختلفی برای جداسازی و تولید اگزوزوم وجود دا‌رد، اما روش رایج‌ترین آنها به این صورت است که سلول‌ها را کشت می‌کنیم و اگزوزوم‌های ترشح شده توسط سلول‌ها را از محیط کشت جمع‌آوری می‌کنیم.

نقش اگزوزوم در آرتروز زانو چیست؟

آیا مفاصل شما دچار آسیب و صدمه شده‌اند؟ آیا دوست دارید سرعت ترمیم و بازسازی مفاصل خود را افزایش دهید؟
با استفاده از تکنولوژی جدید اگزوزوم، این امکان فراهم شده است. اگزوزوم‌ها سلول‌های بنیادی کوچکی هستند که ترشح شده و در ترمیم و بازسازی مفاصل شما نقش بسیار مهمی دارند. با تزریق اگزوزوم به مفاصل آسیب دیده، سرعت ترمیم و بازسازی آنها افزایش می‌یابد. این روش، به دلیل کارآیی بالا و عدم نیاز به جراحی، درمانی ایده‌آل برای مشکلات مفصلی است. از این روش جدید استفاده کنید و به سلامتی مفاصل خود اهمیت بدهید.

اگزوزوم چیست و چگونه تولید میشود؟

در زیر مراحل کلی برای تولید اگزوزوم آمده است:

1. یک خط سلولی را انتخاب کنید که اگزوزوم مورد نظر را ترشح می‌کند. نوع سلول متفاوتی اگزوزوم با محتوای متفاوتی تولید می‌کند، بنابراین انتخاب خط سلولی مناسب مهم است.

2. سلول‌ها را در محیط بدون سرم کشت کنید تا آلودگی اگزوزوم‌ها با مواد مشتق از سرم به حداقل برسد.

3. پس از گذشت مدت زمانی مشخص، محیط شرایط‌داده شده را از سلول‌ها جمع‌آوری کنید، معمولاً 24-48 ساعت.

4. محیط شرایط‌داده شده را با مرکزگرایی از سلول‌ها و ذرات جامد جدا کنید.

5. اگزوزوم‌ها را از محلول با استفاده از مراحلی مانند فرآیند اولتراسانتریفوژ، کروماتوگرافی اندازه‌گیری تبعیضی، فیلتراسیون اولترا، یا شکافت ایمنوآفینی جدا کنید.

6. اگزوزوم‌های جدا شده را با روش‌های مختلفی از جمله میکروسکوپ الکترونی، تحلیل ردیابی نانوذرات، وسترن بلات، یا تحلیل پروتئومیک شناسایی کنید.

لازم به ذکر است که تولید و جداسازی اگزوزوم ممکن است چالش‌هایی داشته باشد و عملکرد و کیفیت آنها بسته به نوع سلول و شرایط کشت متفاوت است. علاوه بر این، تحقیقاتی در حال انجام است تا روش‌های جدیدی برای جداسازی و شناسایی اگزوزوم بهبود یابد.

 

که اگزوزم‌ها در واقع وزیکول‌های تعداد از سلول‌های خارجی بوده و حدودا 30 سال پیش کشف شدند. از اگزوزم‌ها در گذشته به عنوان وسیله ای برای کشف دارو استفاده شد. در این مقاله می‌خواهیم در ارتباط با چیستی اگزوزم و برخی مسائل بسیار مطرح در ارتباط با این موضوع را کاملا بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

تعریف تخصصی اگزوزم

بیاید کمی موضوع را تخصصی تر بررسی کنیم. اگزوزوم‌ها در واقع تعداد وزیکول کوچک (با ابعاد 30 الی 100 نانومتر) هستند و به همین دلیل به راحتی توانایی عبور از غشا را دارند. اگزوزوم‌ها در مایعات مختلف بدن مانند خون، خوناب، بزاق دهان، عرق مترشحه از غدد عرقی، ادرار و…یافت می‌شود. از اگزوزم‌ها برای رگ زایی، فرآیند انعقاد خون و پاسخ‌های ایمنی مانند التهاب استفاده می‌شود. اگر بخواهیم به اجزای مهم سازنده اگزوزم اشاره کنیم می‌توانیم بگوییم که اگزوزم از انواع پروتئین‌ها، نوکلئیک اسید و انواع مختلفی از فاکتورهای رشد ساخته شده است.

اگزوزوم سلول های بنیادی

اگزوزوم‌ها از سلول‌های بدن مشتق می‌شوند. در واقع بیشتر سلول‌های بدن مانند سلول‌های تومور، سلول‌های عصبی، لنفوسیت T و…جز سلول‌هایی هستند که اگزوزم‌ها را تولید می‌کنند. اگزوم‌ها توسط سایر سلول‌های گیرنده جذب شده و که می‌تواند روی عملکرد آنها تاثیر مستقیم بگذارد.

اگزوزوم سلول های بنیادی

این روش یکی از راه‌های ارتباط سلول‌هایی است که در کنار هم قرار ندارند. برخی گمان می‌کنند که از این روش برای فرایند پروتئین سازی خارج از هسته بوده و ارتباط بین DNA و RNA را برقرار می‌کند. نوکلئیک اسیدها و مواد اولیه ژنتیکی موجود در آن همگی مشابه سلول‌هایی هستند که از آنها مشتق شده اند.

کاربرد اگزوزوم برای درمان بیماری های مختلف

همان طور که گفتیم اگزوزوم‌ها سبب برقراری ارتباط سلول‌ها با یکدیگر شده و اطلاعات و دستورات لازم را منتقل می‌کنند. روش اگزوزم درمانی یکی از جدیدترین و نوین‌ترین روش‌های موجود در حال حاضر برای درمان بیماری‌های مختلف مفاصل و عضله می‌باشد. در واقع این روش درمان، جایگزینی برای عمل‌های جراحی سنگین و همچنین مصرف طولانی مدت دارو محسوب می‌شود.

با استفاده از این روش درمان می‌توان مفاصل و استخوان‌های آسیب دیده را بازپروی کرده و سبب بهبود آنها شوید. در واقع اگزوزم با کمک سلول‌های بنیادی به تقسیم بیشتر و سریع ترین سلولی در نواحی آسیب دیده کمک کرده و سبب می‌شود تا مفاصل در مدت زمان بسیار سریع به حالت اول خود بازگردند.

ساختار اگزوزوم چیست؟

اگزوزوم یا غشا بیرونی سلول، حاوی مجموعه ای از ترکیبات مختلف است که وظیفه حفظ ساختار و عملکرد سلول را دارند. این ترکیبات عبارتند از:

1. فسفولیپیدها: گروهی از ترکیبات شیمیایی که شامل فسفات و لیپیدها هستند. فسفولیپیدها شامل فسفاتیدیل‌کلین، فسفاتیدیل‌اینوزیتول و فسفاتیدیل‌سرین می‌شوند. آنها نقش مهمی در انتقال سیگنال‌های سلولی و ساختار غشا سلولی دارند.

2. گلیکولیپیدها: ترکیباتی که شامل لیپیدها و گروه‌های گلیکوزی هستند. آنها نقش در تشکیل ماتریس خارجی سلول، تشدید اتصالات بین سلولی و تعامل با سیگنال‌های خارجی دارند.

3. گلیکوپروتئین‌ها: پروتئین‌هایی که به آنها گروه‌های گلیکوزی متصل شده‌اند. آنها نقش در تشکیل حفره‌های خارجی سلول و تعامل با سیگنال‌های خارجی دارند.

4. کلسترول: ترکیبی چربی که در غشا سلولی وجود دارد. کلسترول نقش مهمی در حفظ پلاسمای غشای سلولی، پایداری سلول و راهبردی برای تنظیم تراکم غشا دارد.

5. پروتئین‌ها: غشا سلولی شامل مجموعه‌ای از پروتئین‌ها است که وظیفه‌های مختلفی از جمله حمل و نقل مواد، تشدید اتصالات سلولی، تراکم غشا و انتقال سیگنال‌های سلولی را برعهده دارند.

ترکیبات مذکور به طور کلی مواد سازنده غشا سلولی را تشکیل می‌دهند. این ترکیبات با هم تعامل کرده و به سلول اجازه می‌دهند تا وظایف خاص خود را انجام دهد و حفاظت و استحکام سلول را تأمین کند.

درمان آرتروز زانو با اگزوزوم تراپی

اگزوزوم‌ها در درمان آرتروز زانو نقشی مهم دارند. اگزوزوم‌ها، ساختارهایی هستند که درون سلولی برای بسته شدن و هضم ذرات بزرگ و آسیب‌دیده مانند آسیب غضروفی یا سایر مواد زیستی غیرضروری استفاده می‌شوند. در ارتروز زانو، که یک بیماری التهابی مفصلی است که ممکن است با آسیب غضروفی همراه باشد، اگزوزوم‌ها می‌توانند در تخلیص و حذف ذرات آسیب دیده و مواد التهابی از داخل سلول‌ها و مفصل زانو کمک کنند.

تحقیقات نشان داده است که در ارتروز زانو، عملکرد اگزوزوم‌ها کاهش می‌یابد و نمی‌توانند به طور کامل ذرات آسیب دیده را تخلیص کنند. این می‌تواند منجر به تراکم و تجمع ذرات آسیب دیده، التهاب و تخریب بیشتر غضروف شود.

به منظور بهبود درمان ارتروز زانو، استراتژی‌هایی برای تقویت عملکرد اگزوزوم‌ها و بهبود تخلیص ذرات آسیب دیده مورد بررسی قرار می‌گیرند. برخی از روش‌های درمانی که به این هدف می‌پردازند عبارتند از:

1. تمرینات فیزیکی: انجام تمرینات استحکام‌بخشی و افزایش قدرت عضلات زانو می‌تواند بهبود عملکرد اگزوزوم‌ها و تخلیص ذرات آسیب دیده را تسهیل کند.

2. فیزیوتراپی: استفاده از تکنیک‌های فیزیوتراپی مانند ماساژ، الکتروتراپی، امواج صوتی و سایر روش‌های فیزیوتراپی می‌تواند بهبود عملکرد اگزوزوم‌ها و کاهش التهاب در زانو را تسهیل کند.

3. تغییرات در رژیم غذایی: مصرف مواد غذایی ضد التهابی مانند ماهی چرب، سبزیجات و میوه‌ها، می‌تواند بهبود عملکرد اگزوزوم‌ها را تسهیل کند و به کاهش التهاب در مفصل زانو کمک کند.

4. مصرف مکمل‌های غذایی: برخی مکمل‌های غذایی مانند گلوکوزامین و کندروئیتین می‌توانند در بهبود سلامتی غضروف و بهبودسلامتی مفصل زانو کمک کنند، که ممکن است تاثیر مستقیمی بر عملکرد اگزوزوم‌ها داشته باشند.

مهم است بدانید که این روش‌ها و درمان‌ها بسته به شدت و نوع آرتروز زانو و وضعیت شما ممکن است متفاوت باشند. بهتر است با متخصص ارتوپدی خود مشورت کنید تا برنامه درمانی مناسب برای شما تنظیم شود و به نیازهای خاص شما پاسخ داده شود.

تجربه بیمار تزریق اگزوزوم زانو جهت درمان دردپا

نحوه عملکرد اگزوزوم زانو برای درمان آرتروز زانو و مفاصل به چه گونه است؟

زمانی که اگزوزوم از بدن فرد بیمار استخراج می‌شود با اعمال تغییرات لازم و اضافه کردن موادی مانند پلاسما به آن، محلول ویژه ای آماده می‌شود که با استفاده از سرنگ مخصوص به درون مفصل تزریق می‌شود. با تزریق محلول اگزوزوم فعالیت‌های تقسیم و رشد سلولی در ناحیه آسیب دیده به یکباره افزایش پیدا می‌کند و اگر برای مثال مفصل آن ناحیه دچار شکستگی و یا خوردگی شده باشد در مدت زمان کوتاهی خود را ترمیم کرده و به یک مفصل سالم تبدیل می‌شود.

 

استفاده از تزریق اگزوزوم و سلول های بنیادی برای چه افرادی مناسب است؟

زمانی که شما برای اولین بار به دلیل درد و مشکلات مفاصل به پزشک مراجعه می‌کنید در ابتدا پزشک از شما در خواست می‌کند که از مفاصل خود ام آر آی گرفته و نزد او بیاورید. پزشک با بررسی کامل عکس‌ها و ازمایش‌های شما روند پیشرفت بیماری را برای شما شرح می‌دهد اگر شما در مراحل ابتدایی بیماری باشید نیازی به تزریق اگزوزوم ندارید و با مصرف دارو تمرینات فیزیوتراپی می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

اما اگر بیماری شما در شرایط حاد قرار گرفته باشد و مجبور به جراحی زانو باشد می‌توانید به جای عمل جراحی زانو از روش سریع و زودبازده اگزوزم درمانی استفاده کنید.

آیا همه افراد می‌توانند از اگزوزوم درمانی استفاده کنند؟

تزریق اگزوزم به مفصل با تایید پزشک انجام می‌شود. شما با انجام یک سری از آزمایش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرید که آیا بدن شما توانایی پذیرش اگزوزوم درمانی را دارد یا خیر. در صورتی که مشکلی برای تزریق وجود نداشته باشد پزشک به شما اطلاع داده و می‌توانید برای تزریق آماده شوید.

البته اگر شما دارای یکسری از مشکلات خاص در آزمایش خود باشید به احتمال زیاد اجازه تزریق اگزوزوم به شما داده نمی‌شود. تعدادی این مشکلات به صورت خلاصه به شرح زیر است:

 • وجود کم خونی شدید
 • اختلالات ایمنی مانند بیماری HIV
 • وجود عفونت در مفصل
 • مشکل در میزان پلاکت خون
 • مشکلات انعقادی خون

موارد بالا بخشی از بیماری‌ها و مشکلاتی است که در صورت دیده شدن در آزمایش شما نمی‌توانید از این روش برای درمان درد مفاصل خود استفاده کنید البته برخی موارد مانند عفونت مفصل و یا پایین بودن میزان پلاکت خون قابل درمان بوده و پس از بهبودی می‌توانید از تزریق اگزوزوم به مفصل استفاده کنید.

از اگزوزوم برای درمان کدام بیماری استفاده می‌شود؟

اگزوزوم درمانی با همکاری شرکت رویان صورت گرفته و جدیدترین روش درمان بیماری‌های مرتبط با آرتروز زانو ، مفاصل و عضلات می‌باشد به همین دلیل طیف وسیعی از بیماری‌های مرتبط با مفاصل را می‌توان به وسیله این روش جدید و نوین درمان کرد. در ادامه لیستی از بیماری‌هایی که می‌توان به وسیله اگزوزم درمان کرد را می‌بینید:

 • پیچ خوردگی رباط مفاصل
 • کشیدگی عضلات
 • درمان التهاب تاندون‌های آشیل یا سرشانه
 • آسیب‌های حاد رباطی و عضلانی
 • شکستگی‌های استخوان زانو
 • آرتروز زانو
 • آسیب‌های همسترینگ

موارد بالا بخش کوچکی از دریای بی‌شمار بیماری‌هایی است که با این روش درمان می‌شوند.

استفاده از روش اگزوزوم درمانی چه عوارضی دارد؟

این روش درمان به دلیل استفاده از سلول‌های بنیادی و اگزوزوم خود فرد، بدن او هیچ واکنش منفی نسبت به این بیماری از خود نشان نداده و پروسه درمان کاملا راحت و بدون هیچ گونه عوارض جانبی اعمال می‌شود. اما باید بدانید که این روش درمان نیز مانند سایر روش‌ها دارای دوره نقاهت مخصوص به خود می‌باشد.

شما پس از انجام تزریق اگزوزوم به مفصل خود، کبودی و تورم محل تزریق 3 الی 4 روز پس از تزریق کمتر شده و در برخی مواقع نیز کاملا از بین می‌رود. بیشتر افراد پس از درمان با این روش از درد خفیف در ناحیه تزریق شکایت می‌کنند که حدودا بین 2 الی 3 هفته پس از تزریق درد از بین خواهد رفت و اصلا جای نگرانی نیست.

استفاده از اگزوزوم درمانی چه مزایایی دارد؟

استفاده از این روش نوین در ایران مزایای زیادی دارد زیرا اگزوزوم درمانی در کشور مجاور ما یعنی دبی با هزینه بسیار بالایی انجام می‌شود اما امروزه از این تکنولوژی با همکاری شرکت رویان می‌توانید در ایران نیز استفاده کرده و هزینه بسیار کمتری نسبت به درمان در کشور دبی پرداخت کنید. علاوه بر این موضوع خود این درمان دارای مزایای بسیار زیادی است که به صورت خلاصه برای شما بیان کرده ایم:

 • اگزوزم درمانی یک روش درمانی بدون درد است.
 • بعد از تزریق نیازی به بستری و استراحت مطلق وجود ندارد.
 • از این درمان برای تمامی مفاصل و عضلات بدن می‌توان استفاده کرد.
 • بسیار سریع انجام شده و روند درمان با این روش سریع است.
 • ماندگاری طولانی مدتی داشته و از بازگشت بیماری جلوگیری می‌کند.

این موارد بخشی از مزایای استفاده از این روش به جای جراحی‌های سنگین و هزینه بر است. همچنین استفاده از این روش به جای جراحی از ماندگاری جای بخیه بر روی بدن شما جلوگیری می‌کند.

 

سخن پایانی

در کل اگزوزوم درمانی جدیدترین روش موجود در عرصه پزشکی برای در درمان بیماری‌های استخوان و مفاصل از طریق سلول های بنیادی است. این روش علی رغم سادگی، بهترین نتیجه را برای درمان این دسته از بیماری‌ها دارد پس اگر شما نیز از مشکلات این چنینی رنج می‌برید پیشنهاد ما این است که حتما برای انجام این درمان به مطب دکتر فرزاد پناهی تنها مرکز تزرریق اگزوزوم در اصفهان مراجعه کنید تا بیماری مفاصل شما شدیدتر نشود. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

در صورت هرگونه سوال در خصوص تزریق اگزوزوم میتوانید از طریق بخش تماس با ما اقدام کنید

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید
نوبت دهی