جراحی مفصل ران

جراحی مفصل ران یک بار برای همیشه!

شاید در خانواده و یا در میان دوست و فامیل فرد و یا افرادی را داشته باشید که جراحی مفصل ران انجام داده باشند و از دردسرها و مشکلاتی که در آن بازه زمانی پشت سر گذاشته‌اند برایتان صحبت کرده باشند!

و یا حتی ممکن است این سوال برای افرادی که دچار مشکل در قسمت ران و لگن شده‌اند پیش آید که جراحی مفصل ران، تعویض و یا شکستگی به چه شکل است؟ برای چه کسانی این عمل مناسب است؟ و یا بهترین فوق تخصص لگن چه کسی است؟

در هر صورت ما یعنی کادر پزشکی, دکتر فرزاد پناهی اینجا هستیم که سوالات شما درباره جراحی مفصل ران و یا موارد دیگری که مربوط به این حوزه می‌شود را پاسخ دهیم. همراهی ما را از دست ندهید…

جراحی مفصل ران چیست و چرا؟

این جراحی ممکن است به دلایل مختلفی صورت گیرد. تشخیص این که فرد بیمار به جراحی نیاز دارد یا خیر به عهده پزشک متخصص ارتوپدی یا فوق تخصص لگن می‌باشد.

اما جراحی مفصل ران چیست و چرا انجام می‌شود؟

شایع‌ترین دلیلی که جراحی مفصل ران انجام می‌شود، ساییدگی می‌باشد. در هر فرد با شدت و ضعف متفاوتی است اما اگر چیستی این جراحی را به زبان ساده بیان کنیم باید بگوییم که:

جراحی مفصل ران به دلایل مختلفی مثل:

ساییدگی
آرتروز
شکستگی
دررفتگی
آسیب‌های دیگر در ناحیه لگن و… انجام می‌شود.

این عمل برای از بین بردن درد در بیمار صورت می‌گیرد جراح , متخصص ارتوپد مفصل رانی که خراب شده است را برمی‌دارد و به جای آن یک مفصل مصنوعی قرار می‌دهد.

دقت داشته باشید که عمل جراحی و یا تعویض مفصل لگن زمانی انجام می‌شود که بیماران دیگر به هیچ وجه توانایی استفاده از لگن اصلی و قبلی خود را نداشته باشند و صدمه‌ای غیر قابل بازگشت را تجربه کرده باشند.

چگونگی جراحی و تعویض مفصل لگن

مثل همه عمل‌های جراحی ابتدا بیمار را بیهوش می‌کنند تا از روند و ادامه عمل چیزی متوجه نشود.

این عمل توسط یک جراح ارتوپد انجام می‌شود. مدت زمانی که برای این عمل در نظر گرفته شده 1 الی 2 ساعت است اما بسته به شدت آسیب دیدگی ممکن است مدت زمان بیان شده تغییر پیدا کند.

بعد از طی کردن مراحل بالا جراحی آغاز می‌شود. جراح، استخوان رانی که در قسمت لگن دچار آسیب شده است را جدا می‌کند از این مرحله به بعد قرار دادن مفصل مصنوعی شروع می‌شود.

همچنین مفصل مصنوعی بخش‌های مختلفی از جنس سرامیک و پلی اتیلن را شامل می‌شود. ما در این بخش قسمت‌های مختلف آن را نام می‌بریم:

1.کاسه فلزی

2.کاسه پلاستیکی

3.سر فلزی

4.گردن فلزی

5.دسته

مدت زمان ماندگاری مفصل مصنوعی ران

ماندگاری مفصل مصنوعی ران به عوامل مختلفی بستگی دارد. بخشی از آن به پزشک و جراح و بخش دیگر آن به خودتان بستگی دارد. با هم سری به این موارد بزنیم:

1.مهارت جراح به خصوص زمانی که باید مفصل را جایگذاری کند.

2.از اهمیت جنس و شرکت سازنده مفصل مصنوعی غافل نشوید.

3.مراقبت‌هایی که بیمار بعد از عمل باید انجام دهد.

با رعایت کردن همه موارد بالا 15 الی 20 سال مفصل نیازی به تعویض ندارد.

مدت استراحت بعد از عمل تعویض مفصل لگن

بگذارید پاسخ شما را در همین ابتدای کار بدهیم، 1 الی 6 ماه نیاز است که بیمار به حالت طبیعی و نرمال خود بازگردد اما باید دقت داشته باشید مواردی که پزشک متخصص ارتوپد برای شما تجویز می‌کند را به صورت مو به مو اجرا کنید.

مشاهده کنید  علائم ساییدگی زانو و درمان خانگی آرتروز زانو

در این بین حرکات ورزشی را دست کم نگیرید!

بیشتر بخوانید: تمرینات افزایش دامنه حرکتی لگن

ویدیو تجربه بیمار جراحی لگن پا بعد از 9 ماه

دلایل و درمان سیاه شدن استخوان لگن

تا به حال اسم نکروز به گوشتان خورده است؟

درباره آن اطلاعاتی دارید؟ اگر پاسخ هر دو سوال شما منفی است به مطالبی که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد توجه کافی داشته باشید؛ چراکه ممکن است به آن دچار شده اما از بی خبر باشید!

  •   دلایل

نکروز همان سیاه شدن استخوان لگن می‌باشد. نکروز زمانی اتفاق می‌افتد که گردش خون به درستی انجام نمی‌شود و خون به استخوان لگن نمی‌رسد. این روند به مرور زمان باعث می‌شود استخوان لگن رو به سیاهی برود و در مدت زمان طولانی در برابر ضربه مقاومت خودش را از دست بدهد و از حالت گردی و دایره‌ای خودش بیرون بیاید.

  •   درمان

درباره درمان سیاهی استخوان لگن باید بگوییم که در بیشترین مواقع نیاز به جراحی است. به خاطر داشته باشید که این بیماری هم همچون بیماری‌های دیگر اگر در همان ابتدا تشخیص داده شود نیازی به جراحی و یا اقدامات سخت دیگری نیست اما اگر دیر متوجه این بیماری شوید، جراحی حتمی است.

حال که متوجه چیستی این بیماری شدید بهتر است که چکاپ کردن خودتان را فراموش نکنید.

 

متخصص لگن در اصفهان

افراد یا بیمارانی که قرار است این جراحی را تجربه کنید حق دارید نگران پزشک و جراح خود باشید؛ چراکه عملی مهم و سخت است.

به همین خاطر از طرفی حق دارید به دنبال دکتر خوب برای تعویض مفصل لگن باشید.
فرقی نمی‌کند در اصفهان و یا شهرهای دیگری زندگی می‌کنید یا خیر مهم این است که برای سلامتی خودتان هر چقدر نیاز است تلاش کنید.

دکتر فرزاد پناهی یکی از جراحان و متخصص ارتوپد اصفهان است که با تشخیص‌ها و عمل‌های عالی و حرفه‌ای که داشته است توانسته است از سراسر ایران بیماران مختلفی داشته باشد.

سخن پایانی

در صورتی که در قسمت ران و یا لگن خود دچار شکستگی، ساییدگی و… شدید باید به سراغ عمل جراحی و تعویض لگن بروید. بعد از عمل با وجود مراقبت‌هایی که انجام می‌دهید دیگر شبیه به سابق نمی‌توانید هر کار و یا عملی را انجام دهید؛ پس مراقب عضو مهم بدنتان باشید و زیر نظر پزشک بودن را فراموش نکید.

 

سوالات متداول جراحی مفصل ران

جراحی مفصل ران چیست؟

استخوان رانی که در قسمت لگن قرار دارد برداشته می‌شود و به جای آن مفصل مصنوعی قرار می‌گیرد.

دلیل جراحی مفصل ران چیست؟

به دلیل شکستگی استخوان لگن و یا دلایل دیگر باید به سراغ عمل جراحی مفصل ران بروید.

جراحی مفصل ران توسط چه کسی صورت می‌گیرد؟

جراح و متخصص استخوان و مفاصل لگن یا فوق تخصص لگن

دلیل سیاه شدن استخوان لگن چیست؟

زمانی که گردش خون به درستی انجام نشود و خون به استخوان لگن نرسد باعث می‌شود این قسمت به مرور زمان دچار سیاهی شود و پس از مدتی وزن و یا ضربه‌ای را تحمل نکند همین امر در نهایت گردی و دایره‌ای بودن لگن را می‌گیرد.

 

 

پیمایش به بالا
به بالا بروید
Call Now Buttonنوبت دهی