آناتومی و فیلم عمل تعویض مفصل زانو + راه رفتن بعد از جراحی زانو

 

اگر از جراحی آرتروز زانو هراس دارید معجزه تعویض مفصل زانو رو مشاهده کنید

 

نتیجه راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو یکروز پس از جراحی تجربه بیمار رو مشاهده کنید

🔹🔷🔹🔷🔹

چرا از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می‌شود؟

زمانی که بیمار به آرتروز زانو دچار شده باشد، پزشکان با انجام عمل جراحی، مفصل آسیب دیده بیمار را کاملا برداشته و با مفصل جدید جایگزین می‌کنند. تعویض مفصل زانو برای بیمارانی توصیه می‌شود که طبق تایید پزشک، بیماری مفصلی آن‌ها قابل کنترل نبوده و استخوان پای آن‌ها در حال صدمه دیدن است. مفصلی که به جای مفصل آسیب دیده زانو جایگزین می‌شود دارای عملکرد کاملا طبیعی بوده و فرد می‌تواند مثل تمامی افراد جامعه به راحتی حرکت کرده و نشست و برخواست کنند.

هدف اصلی تعویض مفصل زانو این است که افراد بیمار بتوانند پس از جایگذاری مفصل مصنوعی، به زندگی نرمال و عادی خود بازگردند.

این جراحی با روش‌های مختلفی انجام شده که در این مقاله با جدیدترین روش جراحی تعویض مفصل زانو مطالعه کنید البته  انتخاب نوع جراحی نیز بستگی به میزان پیشروی بیماری دارد.

نحوه انجام عمل جراحی تعویض زانو چگونه است؟

جراحی تعویض مفصل زانو جز جراحی‌های دارای درصد موفقیت و درمان بالا به حساب می‌آید و بیشتر افرادی که تحت جراحی زانو قرار می‌گیرند پس از گذشت دوره نقاهت کاملا بهبود پیدا می‌کنند. آرتروپلاستی یا همان تعویض مفصل زانو مانند هر جراحی مهم دیگری ابتدا با بیهوشی کامل بیمار همراه است البته در بعضی مواقع از بی حسی موضعی نیز برای جراحی زانو استفاده می‌شود. پس از بیهوشی بیمار یا بی حسی زانو پزشک متخصص یک شکاف کوچک در ناحیه مفصل زانو ایجاد می‌کند تا بتواند به نقاطی که مفصل آسیب دیده قرار دارد دسترسی پیدا کند.

در مرحله بعد پزشک با استفاده از ابزار مخصوص جراحی، تمامی قسمت‌های غضروف آسیب دیده مفصل و همچنین مفصل‌ها ساییده شده استخوان ساق پا و ران را کاملا خارج می‌کند. سپس پزشک با بررسی شرایط مفصل و آزمایش‌هایی که قبل از عمل جراحی گرفته شده است بهترین پروتز مفصل مصنوعی را انتخاب کرده و به جای مفاصل خارج شده قرار می‌دهد. این پروتز با استفاده از ابزاری به نام سیمان استخوانی به طور کاملا دقیق بر روی استخوان‌های ران و ساق پا جای گذاری می‌شود.

در آخر نیز شکاف کوچک ایجاد شده در ابتدای جراحی توسط پزشک دوخته شده و جراحی تمام می‌شود. این روش درمان، جراحی کامل مفصل زانو نام دارد که دارای دو نوع مختلف بوده و در ادامه مطلب به آن پرداخته شده است.

البته نوع دیگری از جراحی نیز وجود دارد که به آن جراحی جزئی زانو گفته می‌شود در این نوع جراحی برخلاف جراحی کامل، تمام مفصل خارج نمی‌شود بلکه قسمت‌های آسیب دیده آن توسط پزشک تعیین و جایگذاری می‌شود. در روش جراحی جزئی مفصل زانو بیشتر قسمت‌های زیر تحت جراحی و تعویض قرار می‌گیرند:

 • قسمت داخلی واقع در زانو
 • قسمت جانبی و خارجی زانو
 • قسمت روی زانو

در جراحی جزئی قسمت‌های آسیب دیده توسط پزشک جداسازی و خارج می‌شود تا با پلاستیک و اجزای فلزی مناسب برای این کار جایگزین شود. این روش جراحی معمولا دوره نقاهت کمتری نسبت به جراحی کامل دارد و عملکرد پروتز یا مفصل اضافه شده نیز طبیعی‌تر خواهد بود.

انواع روش‌های جراحی برای تعویض کامل مفصل زانو

در کل دو روش برای جراحی تعویض کامل مفصل زانو وجود دارد و بسته به انتخاب پزشک یکی از این دو روش برای درمان بیماری استفاده می‌شود. روش‌های جراحی به این شرح هستند:

برداشتن رباط صلیبی خلفی: این رباط در پشت زانو قرار داشته و باعث خم شدن آن می‌شود. در صورتی که این رباط دچار مشکل شده باشد پزشک با جراحی آن را خارج شده و به جای آن ایمپلنت مخصوص قرار می‌دهد.

حفظ رباط در قسمت مقاطع خلفی زانو: در این روش پزشکان تلاش می‌کنند تا اگر رباط مقاطع خلفی هنوز قابلیت پشتیبانی از زانو را دارد از آن به عنوان پشتیبان کننده مفصل مصنوعی استفاده کنند تا عملکرد مفصل به حالت طبیعی خود نزدیک‌تر باشد.

ویدیو نحوه عمل تعویض مفصل زانو

 

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو چقدره؟

جراحی زانو با توجه به شرایط بیمار و نوع جراحی اعمال شده بر روی زانو مختلف است. موارد دیگری مانند نوع پروتز به کار رفته و جنس آن نیز می‌تواند سبب افزایش قیمت تعویض مفصل زانو شود. برای تعیین قیمت دقیق این جراحی باید ابتدا توسط پزشک کاملا معاینه شوید تا سطح بیماری و نوع جراحی مورد نظر شما مشخص شود. سپس با تعیین جنس پروتز و نوع آن قیمت نهایی به شما اعلام می‌شود.

در مقاله هزینه تعویض مفصل زانو کامل در خصوص هزینه های جراحی زانو توضیح داده شده است.

 

چند هفته لازم است تا با واکر یا عصا راه بروم؟

راه رفتن در ابتدا با کمک واکر یا عصا انجام میشود. در اکثر بیمارانی که جراحی پروتز رانو انجام میدم بیمار بعد از 2 هفته خیلی راحت بدون واکر و عصا راه می رود

نمونه های راه رفتن ببماران بدون واکر داخل پیج دکتر پناهی موجود است.

در راه رفتن عجله نکنید و این مراحل را به آرامی و طی روز انجام دهید.

فراموش نکنید حتما ورزش هایی بعد از جراحی رو حتما انجام بدید تا دچار درد کمتر بشید و در راه رفتن دچار مشکل نشوید.

 

چه موقع بعد از جراحی از بیمارستان مرخص می شوم؟

 • بسته به اینکه چه پیشرفتی دارید و چه نوع تعویض زانو دارید، معمولاً حدود 1 تا 3 روز در بیمارستان خواهید بود. بیمارانی که تعویض جزئی زانو انجام می‌دهند معمولاً بستری کوتاه‌تری در بیمارستان دارند.
 • در برخی بیمارستان ها ممکن است بتوانید در همان روز به خانه بروید.
 • پس از ترخیص از بیمارستان، ممکن است تا 6 هفته واجد شرایط کمک در منزل باشید  حتما تا چند روز اولیه باید فردی کنارتان باشد تا جهت امور روزمره کمکتان کند
 • تمریناتی که فیزیوتراپیست به شما می دهد بخش مهمی از بهبودی شما می باشد.
 • ضروری است که وقتی در خانه هستیدتمرینات ورزشی زانو رو انجام دهید.

چه مدت طول می کشد تا تعویض زانو طبیعی شود؟

به طور کامل  تا 3 ماه طول می کشدکه به حالت طبیعی خود باز گردد و درد و تورم برطرف شود. البته با توجه به ساختار بدن ممکن است تا یک سال طول بکشد تا ورم پا از بین برود.

چه زمانی می توانم دوباره رانندگی کنم؟

🔹زمانی می توانید رانندگی را از سر بگیرید که بتوانید زانوی خود را به اندازه ای خم کنید که سوار و پیاده شوید و ماشین را به درستی کنترل کنید.

این معمولاً حدود 6 تا 8 هفته پس از جراحی است، اما با فیزیوتراپ یا پزشک خود مشورت کنید که آیا رانندگی برای شما بی خطر است یا خیر.

 

تا چه زمانی تمی توانم کارهای خانه را انجام دهم؟

برای 3 ماه اول، شما باید بتوانید کارهای سبک مانند گردگیری و شستشو را مدیریت کنید.

از کارهای سنگین مانند جاروبرقی و تعویض تخت خودداری کنید. برای مدت طولانی از ایستادن خودداری کنید زیرا ممکن است باعث تورم مچ پا شود و در 6 هفته اول از کشش به سمت بالا یا خم شدن خودداری کنید.

آیا جراحی زانو بر رابطه جنسی تأثیر می گذارد؟

ممکن است متوجه شوید که انجام این عمل به زندگی جنسی شما کمک می کند. جراح شما می تواند به شما توصیه کند که چه زمانی می توانید دوباره رابطه جنسی داشته باشید. تا زمانی که مراقب باشید، پس از 6 تا 8 هفته باید خوب شود. از سک*س شدید و زانو زدن خودداری کنید

تا چندروز پس از عمل باید به پزشک خود مراجعه کنم؟

بعد از 2 هفته جهت کشیدن بخیه های زانو و  یک قرار سرپایی برای بررسی پیشرفت شما داده می شود

و به مروز زمان و بهبودی هر یکماه و سه ماه جهت بررسی های کامل نوبت ویزیت به شما داده می شود

مراقب زانوی جدید خود باشید

 • برای کمک به کنترل هر گونه درد و تورم، مصرف مسکن یا ضدالتهاب تجویز شده را ادامه دهید.
 • از وسایل کمکی پیاده روی خود استفاده کنید اما سعی کنید به تدریج میزان تکیه بر آنها را کاهش دهید زیرا پای شما قوی تر می شود
 • تمرینات خود را ادامه دهید تا از سفتی جلوگیری کنید، اما زانوی خود را مجبور نکنید
 • در 6 هفته اول پس از عمل، با پاهای روی هم ننشینید
 • هنگام خواب بالش زیر زانوی خود قرار ندهید زیرا می تواند منجر به خم شدن دائمی زانو شود.
 • از پیچ خوردن در زانو خودداری کنید
 • کفش های حمایتی را در فضای باز بپوشید
 • تا زمانی که جراح شما بگوید می توانید روی زانوی عمل شده خود زانو نزنید
 • هنگام نشستن پای خود را بالا بیاورید و هر 3 یا 4 ساعت یکبار یک کیسه یخ (یا یک کیسه نخود فرنگی یخ زده) که در یک حوله چای پیچیده شده است به مدت 20 دقیقه بمالید تا تورم کاهش یابد

 

درجه خمیدگی زانو در حالت طبیعی چقدر است؟

یک زانوی کاملاً خم شده با دامنه حرکتی کامل 135 درجه خم شدن حداکثر می شود. به عنوان یک قاعده کلی، خم شدن زانو در حدود 125 درجه به شما این امکان را می دهد که بیشتر فعالیت های عادی را انجام دهید.

برای زندگی روزانه حداقل خمیدگی در حدود 105-110 درجه مورد نیاز است.

 

👈جهت هرگوته سوال و معاینه حضوری با مطب تماس بگیرید

👨‍⚕️دکتر فرزاد پناهی متخصص ارتوپدی
🔰 جراح استخوان و مفاصل و فلوشیپ تعویض مفصل زانو
🆔@dr.farzad.panahi
🌐www.drfarzadpanahi.com
☎️ 03132240872

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید
نوبت دهی