کتف درد عصبی

کتف درد عصبی

کتف درد عصبی و شانه درد به میزان و نوع آسیب دیدگی شانه مرتبط است. بسیاری از دردهای شانه، ربطی با مفصل آن نداشته و دردهای ارجاعی از بازو و قفسه سینه هستند.
به دردی که از سرشانه و قدام قفسه‌ی سینه بین جناغ، ترقوه و استخوان، بازو پخش شده، کتف درد می‌گویند. تشخیص این درد با معاینه فیزیکی معمولا قابل انجام است. از روش ام آر آی نیز جهت بررسی تمامی عضلات و بافت‌های نرم استفاده می‌گردد. اساسا جهت تشخیص بیماری‌های ارتوپدی، به رادیوگرافی و سی تی اسکن نیاز است.

دلایل کتف درد عصبی

کتف درد و درد شانه، دلایل متعددی دارند. حتی ممکن است درد، به دلیل شکستگی استخوان باشد. دلایل دیگر  عبارتند از :
شانه یخ زده یا فروزن شولدر: بیماری با علت ناشناخته که در سن 30 الی 40 سالگی ایجاد می‌شود و اغلب زنان را درگیر می‌کند.
التهاب یا پارگی تاندرون‌های روتاتورکاف: در هر سنی بروز می‌کند. جوانان به دلیل آسیب‌های ورزشی و افراد مسن به دلیل تغییرات تخریبی سن مبتلا می‌شوند. به صورت کلی ضربه مستقیم پارگی و التهاب تاندون را به دنبال دارد.
سندروم گیرافتادگی عضلات سرشانه: تاندون عضلات در بالای کتف و زیر قوس استخوان کتف گیر می‌کند. این درگیری باعث کاهش خونرسانی به تاندون‌ها می‌شود. این سندروم معمولا در سنین 25 تا 40 سالگی ظاهر می‌شود.
دردهای ارجاعی از گردن: آسیب در مهرهای گردنی نیز باعث درد شانه و بی حسی دست‌ها می‌گردد.
آرتروز شانه: شانه برخلاف بقیه، کمتر به آرتروز دچار می‌شود. پارگی تاندون‌ها و ضربه، باعث ایجاد آرتروز شانه می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده، معمولا کنترل درد آرتروز شانه توسط پزشک ارتوپد نسبت به بقیه مفاصل راحت‌تراست. حتی در صورت بالارفتن تعداد جلسات درمانی، فرد بهبودی کامل خود را بدست می‌آورد.

مشکلات قلبی عروقی: کتف دردهایی که معمولا بعد از حمله‌های عصبی به وجود می‌آیند، نشانه‌ای از بیماری‌های قلبی و عروقی است.

درد شانه چپ و ارتباط آن با استرس و سکته قلبی

اگر به همراه درد شانه سمت چپ علائمی همچون درد قفسه سینه، تنگی نفس، تهوع و سرگیجه مشاهده شود، فورا باید با اورژانس تماس بگیرید. درد شانه همراه با علائم، نشانگر حمله قلبی است.
استرس و اضطراب نیز از چند طریق باعث ایجاد درد می‌شود. به صورت کلی تنش‌های عصبی در فرد، تنش‌های عضلانی شدیدی را در بازوها ایجاد می‌کنند. حملات هراس و یا حملات اضطرابی جز دوره‌های اضطراب شدید هستند. ممکن است فرد در این حملات، علائمی شبیه به حمله قلبی به همراه درد بازو و کتف را تجربه کند.

علائم کتف درد عصبی

علائم شانه درد و کتف درد عصبی، به علت درد وابسته است. مثلا در شانه یخ زده، فرد در طی شب، دردهای شدیدی را احساس می‌کند. در سندروم گیرافتادگی نیز، فرد علائمی همچون تورم، گرما و تغییر شکل شانه را احساس می‌کند. محدودیت‌های حرکتی، ضعف، صداهای داخل مفاصل نیز جز علائم شانه درد هستند.
اگر بعد از عصبانیت شدید درد شانه و کتف به همراه علائم حمله قلبی به سراغتان آمد، باید فورا خود را به پزشک برسانید. بعضی از افراد هنگام عصبانیت احساس تیر کشیدن و سوزش دست و بازوی سمت چپ را احساس می‌کنند. این احساس ممکن است نشانه‌ی بیماری قلبی باشد.

۱ دیدگاه دربارهٔ «کتف درد عصبی»

  1. سلام‌من‌دوماهی‌میشه‌گردنم‌ودستم‌درد‌میکنه‌‌حتی‌انگشت‌کوچک‌وبغلی‌سوزنک‌میشد‌‌دکتر‌رفتم‌داروهای‌شل‌کننده‌ووتامین‌ب۱۲‌داده‌تا‌حدودی‌سوزنک‌انگشتام‌خوب‌شده‌ولی‌گردنم‌وپشت‌گوشم‌‌گاهن‌درد‌میکنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید
Call Now Buttonنوبت دهی