آرتروز زانو چیست؟

آرتروز زانو چیست؟

به طور کلی به التهاب مفاصل زانو آرتروز گفته می‌شود.
ایجاد تغییرات در استخوان‌ها، مفاصل و همچنین زانو درد، ممکن است نشان دهنده‌ی آرتروز باشد.
بیشتر بخوانید: پیشگیری از درد زانو
مفصل زانو از سه استخوان تشکیل شده است. این استخوان‌ها شامل ران، درشت نی ( ساق پا ) و کاسه‌ی زانو ( استخوان کشکک ) می‌باشد.
انتهای تمامی این استخوان‌ها را لایه ضخیمی از غضروف می‌پوشاند. غضروف باعث نرم و صیقلی شدن فضای بین استخوان نیز می‌شود.
با فرسایش و نازک شدن غضروف، درد آرتروز به وجود می‌آید. نازک شدن غضروف، با برآمدگی همراه است. به این برآمدگی، خار استخوان می‌گویند.
شدت بیماری آرتروز در افراد مختلف متفاوت است که در برخی افراد بدون علائم است. در برخی شرایط غضروف به حدی فرسایش می‌یابد که استخوان‌ها روی هم سابیده می‌شوند.

علائم آرتروز زانو چیست؟

علائم آرتروز زانو، در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی از روزها فرد ممکن است درد بیشتری را تجربه کند. صدای تق تق، شکستگی و ترق و تروق زانو حتما نشان دهنده‌ی آرتروز نیست. علائم آرتروز زانو عبارتند از:
• درد
• خشکی مفاصل
• ورم
• ضعف و عدم تعادل
• علائم نوسانی

درد:

رایج‌ترین علائم آرتروز، زانو درد است. این درد زمانی احساس می‌شود که فرد زانوی خود را خم یا به آن فشار وارد کند.
علاوه بر آن، درد در هنگام تماس زانو با دست نیز احساس می‌شود.

خشکی مفصل:

سفت شدن و خشکی زانو، باعث شده که تحمل فشار و خم شدن زانو کاهش یابد. خشک شدن و سفتی زانو بعد از عدم تحرک طولانی، جز علائم آرتروز است.

ورم:

با توجه به شرایط فرد، میزان تورم ممکن است زیاد یا کم باشد و باعث محدودیت حرکت زانو شود.

ضعف و عدم تعادل:

در بعضی مواقع، آرتروز باعث ایجاد ضعف و عدم تعادل در اطراف زانو می‌گردد.

مشاهده کنید  جدیدترین روش جراحی تعویض مفصل زانو

علائم نوسانی:

علائم آرتروز در فرد، دچار نوسان می‌گردد. بدین صورت که بعضی روزها فرد سرحال بوده و کاملا احساس سلامتی می‌کند. ولی در روز دیگر، این علائم ممکن است بسیار تشدید شوند. ظهور علائم آرتروز زانو با آلودگی هوا، فشار، خستگی رابطه مستقیم دارد.

 

درمان قطعی آرتروز چیست؟

برای از بین بردن درد، بهبود عملکرد بیماری و درمان قطعی آرتروز، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. هدف از درمان، مدیریت علائم به بهترین نحو ممکن است.

 

روش‌های درمان آرتروز زانو عبارتند از:

استفاده از کمپرس گرم یا سرد:

به این روش گرما درمانی یا سرما درمانی گفته می‌شود. این روش باعث کاهش درد و علائم نیز خواهد شد. برای انجام این کار، از کیسه‌های مخصوص آب گرم و آب سرد باید استفاده کنید. کیسه را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

مصرف دارو:

درمان‌های دارویی، باید حتما تحت نظر پزشک باشد. معمولا برای تسکین موقت درد، از مسکن‌ها استفاده می‌شود. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی در کاهش درد و التهاب زانو بسیار موثرند.

تزریق:

انجام تزریقات توسط متخصص ارتوپد، موثرترین راه جهت کاهش درد است. به صورت کلی از دو نوع مختلف تزریق، جهت درمان آرتروز زانو استفاده می‌شود:
1.تزریق کورتیکو استروئید
2. تزریق روانسازهای مفاصل
کورتیکو استروئید، ترکیبی از بی حسی و استروئید است. به مفصل تزریق شده و باعث از بین رفتن التهاب و درد می‌شود. روانسازهای مفصل مثل هیالورونان سنگین، ژل مانند است. تزریق این ژل در مفصل باعث تسهیل حرکات می‌گردد.
در شرایطی که بیمار با هیچکدام از روش‌های گفته شده درمان نشد، باید با توجه به تشخیص پزشک جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید
Call Now Buttonنوبت دهی