پلاسما-درمانی-یا-پی-آر-پی-زانو

تزریق پلاسما به زانو

آیا شما هم از زانو درد رنج می‌برید؟ آیا در جستجوی روش‌های درمانی جدید و موثر برای این مشکل هستید؟ اگر پاسخ شما بله است، در این مقاله فرصتی برای شما فراهم شده است تا اطلاعاتی درمورد یکی از روش‌های درمانی جدید برای زانو درد یعنی تزریق پلاسما به زانو یا پی آرپی زانو دریافت کنید.

پلاسما درمانی یک روش درمانی جدید است که با استفاده از پلاسمای خون بیمار، به بهبود درد و التهابات زانو کمک می‌کند. در این مقاله، به بررسی علمی و کاربردی این روش درمانی برای زانو درد خواهیم پرداخت و مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم کرد. همچنین، به معرفی روش انجام این درمان و نکاتی که بیماران باید در نظر داشته باشند، نیز خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید تا با نقد و بررسی این روش درمانی جدید، به بهبود و رفاه بیشتر بیمارانی که با زانو درد مواجه هستند، کمک کنیم.

پلاسما درمانی زانو

پلاسما درمانی یا پی آرپی زانو یک روش جدید و مؤثر برای درمان آسیب های زانو است که در آن، پلاسمای خون بیمار دریافت و به زانوی بیمار تزریق می شود. پلاسما، بخش مایع خون است که شامل پروتئین ها، رویه‌های سلولی و عوامل رشد است که برای بهبود و بازسازی بافت های زانویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش، ابتدا پلاسمای خون بیمار از طریق یک دستگاه جدا کننده جدا شده و پس از تقویت و غنی شدن با عوامل رشد، به زانوی بیمار تزریق می‌شود. این عامل رشد، فرایند بازسازی بافت های زانو را تسریع می‌کند و در نتیجه درمان آسیب های زانو بهبود می‌یابد.

مراحل-درمان-پی-آرپی-زانو

این روش به دلیل کاهش نیاز به جراحی و کاهش درد و التهاب در زانو، توجه بسیاری از متخصصان درمانی را به خود جلب کرده است. همچنین، این روش می‌تواند به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای برخی بیماری های زانویی نظیر آرتروز و ترمیم غضروفی در نظر گرفته شود.

با توجه به اینکه پلاسما درمانی زانو یک روش جدید و مؤثر است، بیمارانی که با آسیب های زانو روبرو هستند می‌توانند با مشاوره با بهترین جراح زانو این روش را انجام دهند و بهبودی موثر تری را تجربه کنند.

تزریق پی آر پی به زانو

تزریق پی آر پی (PRP) یا پلاسمای خون به زانو یک روش درمانی است که در آن خون بیمار جمع آوری شده، پلاسمای خونی جدا شده و به عنوان ماده درمانی برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌های مختلف زانو استفاده می‌شود. برای انجام این روش، ابتدا باید به یک پزشک متخصص مراجعه کرد و از او درباره این روش درمانی اطلاعات کسب کنید.

وقتی که پزشک شما تصمیم گرفته است که باید به شما پی آر پی زانو تزریق شود، اولین قدم این است که منطقه اطراف زانو را به دقت تمیز کند. سپس، با استفاده از سوزنی کوچک، پی آر پی به مفصل زانو تزریق می شود.

قبل از تزریق، پزشک یک ماده بی حس کننده موضعی را روی پوست اطراف زانو شما قرار می دهد تا احساس درد کمتری داشته باشید.  سپس جراح یا متخصص سوزن حاوی از پی آرپی را در محل تزریق وارد می کند و پلاسمای خون را تزریق کند.  پس از تزریق، پزشک یک بانداژ روی منطقه تزریق قرار می دهد تا به کاهش درد و التهاب کمک کند.

لازم به ذکر است که در بعضی موارد، پزشک ممکن است برای بهبود نتایج درمان، چندین نوبت تزریق پی آر پی را به شما توصیه کند.

مشاهده کنید  درمان آرتروز زانو با تزریق PRP پی آر پی زانو 

همچنین توصیه می شود پس از تزریق، استراحت کنید و تا چند ساعت بعد از تزریق فعالیت شدیدی انجام ندهید. همچنین، بهتر است با پزشک خود در مورد هرگونه علائم نامطلوب پس از تزریق مشورت کنید.

کاربرد های تزریق پی آر پی به زانو

تزریق پی آر پی زانو برای افراد مختلفی استفاده می شود، از جمله افرادی که درد و التهاب در زانو دارند، به دنبال جایگزینی مفصل زانو هستند و یا به کاهش درد و بهبود حرکت زانو نیاز دارند.

کاربرد-تزریق-پی-آرپی-به-زانو

تزریق پی آر پی زانو، برای بیمارانی که مبتلا به آرتروز زانو هستند، که در آن، بافت‌های مفصل زانو تخریب می شوند و باعث درد و محدودیت در حرکت می‌شود و برخی افرادی که در ورزش‌هایی همچون فوتبال، بسکتبال و یا دویدن فعالیت می‌کنند و زانویشان آسیب دیده است، کاربرد دارد.

بیماری‌هایی که ممکن است با تزریق پی آر پی به زانو درمان شوند عبارتند از:

 • آرتروز زانو
 • آسیب‌های رباط صلیبی زانو
 • التهابات زانو
 • بی ثباتی مفاصل زانو
 • پیچ خوردگی و کشیدگی
 • درد مزمن در مفاصل
 • فشار و پارگی لیگامنت های زانو
 • تاندونیت و پیچ خوردگی رباط
 • کشیدگی‌های عضلانی

کاندیدای تزریق پی آر پی به زانو

تزریق پی آر پی به زانو ممکن است برای برخی بیماران مناسب باشد و برای برخی دیگر مناسب نباشد. در ادامه به برخی از کاندیدای مناسب و نامناسب برای تزریق پی آر پی به زانو اشاره می‌کنیم:

کاندیدای مناسب

 • بیمارانی که به دلیل آرتروز زانو، آسیب‌های رباط صلیبی زانو یا التهابات زانو دچار درد و مشکلاتی شده‌اند.
 • بیمارانی که نتوانسته‌اند با استفاده از روش‌های درمانی سنتی بهبود یابند.
 • بیمارانی که به علت محدودیت‌های مربوط به سن، وضعیت سلامت و یا دسترسی به مراکز درمانی نمی‌توانند عمل جراحی زانو را انجام دهند.

کاندیدای نامناسب

 • بیمارانی که به علت مشکلات خونریزی، عفونت‌های بیمارستانی و یا مشکلات خطرناک دیگر نمی‌توانند تحت تزریق پی آر پی قرار گیرند.
 • بیمارانی که دارای حساسیت شدید به پروتئین‌های پلاسمای خود هستند.
 • بیمارانی که به دلیل مشکلات خاص سلامتی، مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های خونی و یا مشکلات تنفسی نمی‌توانند به طور ایمن تزریق پی آر پی دریافت کنند.

هزینه تزریق پلاسمای خونی به زانو

هزینه تزریق پلاسمای خونی به زانو ممکن است بسته به محل و نوع مراکز درمانی، منطقه جغرافیایی تعداد جلسات تزریق و مقدار پلاسمای خونی مورد استفاده متغیر باشد.

به طور کلی، هزینه تزریق پلاسمای خونی به زانو در بسیاری از مراکز درمانی بین 500 هزار تا 3 میلیون تومان متغیر است. با این حال، باید توجه داشت که هزینه تزریق پلاسمای خونی به زانو باید به عنوان یکی از موارد درمانی در نظر گرفته شود و در نظر گرفت که بیماری‌هایی که نیاز به دوره‌های تزریق متعدد داشته باشند، هزینه آنها بیشتر از هزینه یک جلسه تزریق می شود.

لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد، بیمارانی که به دلیل بیماری‌های خاص مانند آرتروز، التهابات زانو و آسیب‌های رباط صلیبی زانو نیاز به تزریق پلاسمای خونی دارند، می توانند از بیمه‌های درمانی استفاده کنند که هزینه درمان را برای آنها کاهش می دهد.

بنابراین، برای دانستن هزینه دقیق تزریق پلاسمای خونی به زانو، بهتر است با پزشک خود و یا مراکز درمانی مربوطه تماس بگیرید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید
Call Now Buttonنوبت دهی