جراحی مینیسک زانو

پارگی رباط صلیبی و مینیسک زانو

جراحی مینیسک زانو چیست؟ خیلی از افرادی که مینسک پاره شده دارند، روش جراحی را برای درمان انتخاب می­کنند، زیرا غضروف آسیب دیده می­تواند زانو را ناپایدار کند، باعث درد و تورم شود یا باعث قفل شدن یا گیر کردن زانو شود. پس جراحی مینیسک زانو، موثر­ترین روش درمانی است که در کوتاه مدت، بهترین نتیجه را می­دهد.

عمل جراحی مینیسک زانو

جراحی مینیسک زانو یک روش جراحی است که برای ترمیم و بازسازی بافت مینیسک زانو استفاده می شود. مینیسک، دو عضو فشرده شده و نرم درون زانو است که وظیفه جذب فشار و شوک هنگام حرکت را بر عهده دارد. این بافت در طول زمان ممکن است ناشی از ضربه های قوی و یا فعالیت های ورزشی مکرر آسیب ببیند و باعث درد و تورم می شود.

در این موارد، جراحی مینیسک زانو به عنوان یک روش ترمیمی استفاده می شود تا بافت آسیب دیده را ترمیم کرده و عملکرد طبیعی زانو را بازسازی کند. این جراحی معمولاً به صورت یک روش آزاد یا به کمک یک دستگاه آرتروسکوپی صورت می گیرد که در آن یک برش کوچک در زانو انجام می شود. پس از جراحی، بیمار نیاز به ترازوی استراحت و فیزیوتراپی دارد تا بهبودی خود را تسریع کند.

🔹️علائم پارگی مینیسک زانو:

1- ایجاد صدای تق تق زانو
2- قفل شدن زانو
3- درد در ناحیه زانو (مخصوصا زمانی که زانوی خود را در یک خط راست نگه می دارید)
4- سختی
5- تورم


🔹️بسته به علائم پارگی منیسک درمان هم متفاوت است. میزان موفقیت در درمان مشکلات بدون جراحی خیلی بالا است بنابراین بیماران می‌توانند به برنامه درمانی داروهای ضد التهاب (همچون ایبوپروفن)، فیزیوتراپی، استراحت و گاهی اوقات تزریق کورتیزون که می‌توانند درد و التهاب را کاهش دهد، پاسخ دهد. دوره نقاهت معمولا حدود ۶ هفته طول می‌کشد.

آیا جراحی مینیسک زانو بهترین روش است؟

روش­ های متعددی برای درمان مینیسک زانو و جلوگیری از انجام جراحی مینیسک زانو وجود دارد که هریک از این روش­ ها پروسه­ ی درمانی طولانی دارند و نیاز به رعایت نکاتی زیادی در طول دوره­ی درمان و و پس از آن است. برای مثال در مواردی که وضعیت خیلی وخیم نباشد پزشک ابتدا استراحت را توصیه می­کند با گذاشتن یخ و بستن زانو (روش RICE)  یا شاید داروهایی را تجویز کند که روند بهبود را سریع کند و درد را کاهش دهد. این روش طولانی و فعالیت­های فرد بسیار محدود است.

روش ­های دیگر مثل فیزیوتراپی و استفاده از کش­ های فشرده سازی زانو و انواع دارو و تزریقات هم انجام می­شوند اما این روش­ها احتمالی است و ممکن است فرد پس از گذراندن یک دوره­ی طولانی درمان و هزینه ­های زیاد، درمان نشود و فرد در نهایت پس از صرف زمان و هزینه ­ی زیاد، مجبور به انجام جراحی مینیسک زانو می­شود.

در نتیجه در بیشتر موارد پزشک در همان ابتدا، جراحی را توصیه می­کنند چون هم پروسه­ ی درمان کوتاه ­تر است و هم روشی مطمئن است که پس از خرج زمان و هزینه، زانوی فرد بهبود پیدا می­کند.

جراحی مینیسک زانو چقدر طول میکشد

جراحی مینیسک زانو یک روش جراحی است که برای تعمیر یا جایگزینی آسیب دیده یا ضعیف شده مینیسک زانو استفاده میشود.

طول زمان این جراحی بستگی به میزان خرابی و نیازهای هر فرد دارد. در برخی موارد، جراحی مینیسک زانو ممکن است تنها 30 دقیقه طول بکشد، در حالی که در موارد دیگر ممکن است تا 2 ساعت یا بیشتر نیاز باشد.

بعد از جراحی، بیمار ممکن است برای بهبودکامل کامل به مدت چند هفته یا حتی ماه نیاز داشته باشد. همچنین، فرایند تمامی بیماران به صورت فردی متفاوت است و به همین دلیل طول زمان بهبود نیز ممکن است متفاوت باشد

دوران نقاهت عمل مینیسک زانو

دوران نقاهت عمل مینیسک زانو یک فرآیند مهم در بازسازی و بهبود عملکرد زانو است. عمل مینیسک زانو یکی از روش های معمول در درمان آسیب های مینیسک است که در صورت ضرورت به کمک جراحی انجام می شود.

پس از انجام عمل، فرد باید به مراقبت های نقاهتی احتیاج داشته باشد تا زانو به طور کامل بهبود یابد و فعالیت های روزمره را به صورت عادی انجام دهد. در فرآیند نقاهت، فعالیت هایی همچون تمرینات تقویتی، تمرینات انعطاف پذیری و تمرینات تعادلی مورد توجه قرار می گیرند.

علاوه بر این، استفاده از ابزارهای کمکی مانند عصا و واکر نیز ممکن است لازم باشد. همچنین، استراحت کافی و رعایت تغذیه مناسب نیز در این دوران بسیار مهم است. با رعایت راهنمایی های پزشک، فرد می تواند بهبودی مناسبی را در زانوی خود تجربه کند و به فعالیت های روزانه خود بازگردد.

ورم زانو بعد از عمل مینیسک

ورم زانو بعد از عمل مینیسک یک مشکل شایع است که بعد از جراحی های زانو به وجود می آید. عمل مینیسک یک روش جراحی است که برای ترمیم آسیب دیدگی های مینیسک زانو استفاده می شود. این عمل جراحی پیچیده ای است که ممکن است به دنبال آن علایمی مانند درد، حساسیت و ورم که مورد معمولی است و در اکثر بیماران در ناحیه جراحی رخ دهد.

ورم زانو معمولا ناشی از ترشحات و انتقال مایعات زائد در منطقه زانو است.

درمان ورم زانو بعد از عمل مینیسک بستگی به شدت علائم و نوع عمل جراحی دارد. در برخی موارد، با استفاده از کمپرس آب گرم یا  آرام بخش ها و درمان های فیزیوتراپی می توانند به کاهش ورم کمک کنند، در حالی که در موارد دیگر، نیاز به درمان دارویی وجود داشته باشد.

درد زیاد یکی از علت­ های جراحی منیسک زانو

در مواردی، پارگی مینیسک زانو شاید خیلی شدید نباشد اما با توجه به محل آسیب دیده و اعصابی که در طی این پارگی دچار آسیب شده­اند، درد می­تواند بسیار شدید و غیرقابل تحمل باشد به طوری که فرد مجبور به عمل شود تا بتواند به فعالیت­های روزانه­ی خود بپردازد.

در چنین مواقعی استفاده از روش­های ورزش درمانی و فیزیوتراپی به خوبی جواب­گو نیست و استفاده از دارو و تزریق مسکن هم برای طولانی مدت توصیه نمی­شود و پزشک توصیه می­کند که بیمار پس از چمد جلسه نظارت و درمان، عمل جراحی مینیسک زانو را انجام دهد.

 

عدم توانایی راه رفتن علت جراحی مینیسک زانو

معمولا پارگی مینیسک در افراد مسن و کسانی که دچار آرتروز هستند خیلی وخیم­تر اتفاق می­افتد به طوری­که توانایی راه رفتن آن­ها مختل شده و با وجود سن­شان، انجام ورزش و حرکات درمانی برایشان سخت و دردناک­تر است. در چنین شرایطی معمولا توصیه می­شود 24 تا 72 ساعت پس از پاره شدن مینیسک فعالیتی انجام نشود و در این زمان فرد را برای انجام عمل جراحی مینیسک زانو آماده می­کنند.

مشاهده کنید  علت درد مفاصل و استخوان‌ها

لازم به ذکر است که علاوه بر افراد بزرگسال، پارگی مینیسک زانو در جوانان و نوجوانان هم با توجه به مقدار و محل پارگی می­تواند مانع از راه رفتن آن­ها شده و با درد شدید، تورم، صدای تق تق زانو و یا خالی کردن زانو همراه شود که با وجود این شرایط خواه ناخواه، فرد بیمار مجبور به انجام عمل جراحی مینیسک زانو می­شود.

 

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد

پیاده روی یک فعالیت بسیار مفید و سالم برای حفظ سلامتی است. اما در صورتی که فردی دچار پارگی مینیسک زانو باشد، ممکن است راه رفتن بعد از عمل مینیسک زانو برای او ضرر داشته باشد.

پارگی مینیسک زانو به معنای پاره شدن یا آسیب دیدن رباط های مینیسک زانو است که می‌تواند منجر به درد و سختی در حرکت شدن زانو شود. در این موارد،

پیاده روی می‌تواند باعث افزایش درد و تحریک رباط های مینیسک زانو شود و برای ترمیم آسیب زانو نیز ممکن است نامناسب باشد. برای افرادی که دچار پارگی مینیسک زانو هستند،

بهتر است قبل از هر فعالیت ورزشی یا تمرینات ورزشی، با پزشک مشورت کرده و راهنمایی های لازم را دریافت کنند.

روش­ های جراحی مینیسک زانو

جراحی مینیسک زانو به روش­های مختلفی انجام می­شود. در شرایطی که مینیسک قابل ترمیم باشد و آسیب حاد نباشد، عمل ترمیمی بر روی مینیسک زانو انجام می­شود. اما اگر قابل ترمیم نباشد، از عمل جراحی از نوع مینیسککتومی استفاده می­شود که در این عمل قسمت پاره شده­ی مینیسک برداشته می­شود و قسمت پشت مینیسک متعادل می­شود تا لبه­های آن پایداری لازم را پیدا کند.

عموما عمل جراحی مینیسک زانو به روش آرتروسکوپی انجام می­گیرد. بیشتر بیماران دو ساعت پس از عمل جراحی از بیمارستان مرخص می­شوند و علاوه بر داروها و ورزش­های لازم، در صورت نیاز، ابزارهای مناسب برای راه رفتن به بیمار داده می­شود.

جراحی مینیسک زانو چگونه است؟

در صورت عدم باز سازی منجر به اسیب شدید منیسک و عضروف زانو عوارض غیر قابل جبران خواهد شد

بیماران زیادی با درد قسمت داخل زانو با mri پارگی منیسک که مراجعه میکنند در ارتروسکوپی با صحنه ای دردناک روبرو میشویم که همان اسیب غضروفی شدید است که متاسفانه راه درمان انچنانی بجز تعویض مفصل یونی کندیلار ندارد

 


‏‎

🔸مینیسک زانو🔸
بسیاری از افراد پس از آسیب دیدگی هنگام ورزش و یا در رفتن مفاصل، به جای مراجعه به پزشک متخصص ارتوپدی و جراح زانو ، سعی می‌کنند با درمان‌های خانگی و سنتی مشکل خود را حل کنند؛ غافل از اینکه بهبودی آنها ظاهری و کوتاه مدت است. اگر هرچه زودتر توسط متخصص مورد معاینه و درمان قرار نگیرند، روز به روز مشکل مفاصل آنها حادتر می‌شود.

پارگی رباط صلیبی
پارگی دسته سطلی مینیسک داخلی بیمار سرگردان در شهر

🔹پارگی رباط صلیبی و منیسک مساوی است با جراحی
👈روش هایی مثل prp ، کورتون و موارد مشابه هیچگونه تاثیری در پارگی رباط ندارد
عدم درمان بیمار را به سمت ارتروز شدید زانو دراینده سوق خواهد داد
پارگی منیسک در افراد میانسال به بالا بدون سابقه ضربه میتواند به علت پوسیدگی باشد که در ابتدا نیاز به جراحی ندارد

توصیه بسیار اکید به بیماران با پارگی رباط صلیبی جلویی یا همان acl،عمل جراحی در کوتاه ترین زمان ممکن است چون ممکنه عوراض غیر قابل جبران مثل پارگی منیسک ها و آسیب غضروفی شدید به دنبال داشته باشد
  • پارگی مینیسک و از بین رفتن شدید غضروف زانو
  • از عوارض دیر مراجعه کردن به پزشک ارتوپد
  • و دیر جراحی کردن زانوی پرانتزی
هر زانو دارای دو منیسک است؛ مینیسک داخلی و خارجی
✍مینیسک ها بافت هایی شبیه غضروف ولی به مراتب محکم تر از آن و با خاصیت ارتجاعی زیاد مثل لاستیک دارند
👈 هر دو منیسک C شکل هستند و به جذب فشار در زانو و تثبیت مفصل کمک می‌کند.
انسان واقعا به منیسک وابسته است.

⚠️به طور کلی، دو نوع پارگی منیسک وجود دارد. آنهایی که به وسیله ضربه ایجاد می‌شود و آنهایی که به آرتریت زمینه‌ای یا تغییرات مخرب زانو مربوط هستند.
✍ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس که همراه با چرخش و توقف ناگهانی هستند احتمال بروز این مشکل را افزایش می دهند.

امروزه درمان جراحی آسیب های مینیسک توسط تکنیک آرتروسکوپی انجام می شود. در این روش پزشک از راه شکاف کوچکی که در روی پوست زانوی شما ایجاد می کند یک دوربین را وارد زانو کرده تا بتواند داخل را مشاهده کند و سپس از راه شکاف های کوچک دیگر ابزارهایی را وارد زانوی شما می کند تا با کمک آنها قسمت پاره شده مینیسک را ترمیم یا از زانوی شما خارج کند

بعضی از انواع پارگی‌های منیسک حتما نیاز به ترمیم دارند

انیمیشن زیر نحوه ترمیم پارگی‌های Bucket handle یا دسته‌سطلی رو مشاهده کنید

جمع بندی

عوامل زیادی می­توانند علت جراحی مینیسک زانو باشند، همانطور که گفتیم، عوامی مثل: درد­های زیاد، عدم توانایی انجام فعالیت­های روزانه، پارگی شدید و…

شاید پزشکان در مراحل اولیه­ی درمان، جراحی را پیشنهاد نکنند و با روش­هایی مثل: فیزیوتراپی، حرکت درمانی و استراحت همراه با دارو، سعی در بهبود بخشیدن به حال بیمار داشته باشند. اما این روش ­ها قطعی نیستند و امکان بروز آسیب در سن پیری برای فرد وجود داشته باشد. پس بهترین راه و مطمئن­ ترین راه درمان پارگی مینیسک زانو، عمل جراحی است.

بهترین جراح مینیسک زانو

جراحی مینیسک زانو یکی از روش‌های موثر در درمان مشکلات مربوط به مینیسک زانو است. این جراحی اهمیت بسیاری در درمان تمامی نوع صدمات و آسیب‌های مینیسک زانو دارد و در کاهش درد و بهبود عملکرد زانو تاثیر گذار است.

اما انتخاب بهترین ارتوپد برای این نوع جراحی بسیار مهم است. بهترین جراح زانو فردی است که دارای تجربه و تخصص لازم در این حوزه است و با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و تجهیزات مدرن، می‌تواند به بهترین نتایج درمانی دست یابد.

همچنین، یک جراح خوب باید دارای توانایی برقراری ارتباط موثر با بیماران و توجه به نیازها و احتیاجات آن‌ها باشد.

💫لطفا جهت تعیین نوبت فقط روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 4 عصر با شماره های مطب تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید
Call Now Buttonنوبت دهی