علت درد مچ دست و پا

علت درد مچ دست و پا | روش درمان

علت درد مچ دست و پا معمولا با فشار کاری زیاد رابطه مستقیم دارد. علاوه بر آن هر کدام نیز ممکن است دلایل بخصوص خود را داشته باشند. علت درد مچ دست در اثر سندروم کارپال ایجاد می‌گردد. البته ممکن است دلایل دیگری همچون شکستی، دررفتگی، آرتروز و… نیز دخیل باشد. مچ پا از سه بخش استخوانی تشکیل شده است. دارای مفصلی لولایی که پا و ساقه را به هم می‌رساند.

درمان درد مچ دست بدون جراحی

معمولا مچ پا فشار زیادی را متحمل می‌گردد. اگر درد مچ پای شما با کبودی و عدم راه رفتن همراه بود، باید سریعا به پزشک ارتوپد مراجعه کنید. پزشک با انجام معاینات علت ورم پا را تشخیص و به درمان آن می‌پردازد. در ادامه مقاله با شما عزیزان در ارتباط با علت درد مچ دست و پا بیشتر صحبت می‌کنیم پس با ما همراه باشید.

دلایل و علت درد مچ دست

علت درد مچ دست و پا به دلایل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان علت بروز این مشکل را برای همه افراد یک دلیل مشخص در نظر گرفت. عوالی مانند سنف تغذیه، محل زندگی، میزان سلامت بدن، بیماری‌ها و…همگی جز مواردی هستند که می‌توانند سبب ایجاد درد در مچ دست و پا شوند. درد مچ دست معمولا به دلیل عارضه‌ی شایع سندروم تونل کارپال ایجاد می‌شود. این سندروم مچ دست را متورم و به عصب مدیان فشار وارد می‌کند. دلایل ایجاد ورم عبارتند از:
• اضافه وزن
• اختلالات دیابت، آرتروو تیروئید کم کار
• فعالیت‌های تکراری مثل خیاطی و تایپ کردن

علاوه بر این، آسیب به مچ نیز علت درد مچ دست است. آسیب‌های وارده به مچ عبارتند از: پیچ خوردگی، شکستن استخوان یا تاندونیت، کبود شدن، ورم کردن مهم‌ترین نشانه‌های آسیب مچ دست است. همان طور که مشاهده می‌کنید برای اطلاع دقیق از دلیل درد مچ دست باید حتما به پزشک مراجعه کنید و بعد از تشخیص، برای درمان اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: درمان شکستگی استخوان

درد مچ دست چه علائمی دارد؟

درد مچ دست برخلاف تصور عموم، می‌توانند علاوه بر احساس درد ناحیه مچ، دارای علائم دیگری نیز باشد که باعث آزرده خاطر شدن شما شود. توجه کنید که برای مراجعه به پزشک نیازی نیست که حتما تمامی علائم ذا داشته باشید! در واقع بروز 2 الی 3 نشانه از موازد ذکر شده در انتها، می‌تواند نشانه اشکال در مچ دست شما باشد. درد مچ دست می‌تواند شامل علائم زیر باشد:

• عدم توانایی مشت کردن و گرفتن اجسام
• خواب رفتگی دست‌ها
• انگشتان متورم
• درد، بی حسی و یا خارش

علت درد مچ دست
موارد ذکر شده در قسمت بالا جز شایع‌ترین علائم موجود برای درد مچ دست است. ممکن است افراد به دلیل عدم مراجعه به پزشک، دچر علائم حادتری نسبت به علائم ذکر شده باشند.

نفرس و تاثیر ان بر روی درد مچ دست

نقرس نیز باعث علت درد مچ دست و پا می‌گردد. طی این عارضه بدن به تولید بیش از حد و یا دفع کمتر از حد نیاز، اوریک اسید می‌پردازد. همان طور که می‌دانید بیماری نقرس باعث ایجاد درد در مچ دست، پا و زانو گردد. این بیماری ممکن است دلایل زیادی برای برای بروز داشته باشد اما از دلایل اصلی این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• نوشیدن بیش از حد الکل
• پرخوری
• جراحی و آسیب
• داروهای مخصوص
فشارخون، بارداری، دیابت و اضافه وزن ممکن است باعث فعال شدن نقرس شوند. هنچنین این بیمار پیش زمینه ی ژنتیکی نیز دارد و اگر شخصی از اعضا خاناوده شما به این بمیاری دچار باشد احتمال دارد که شما نیز به نقرس مبتلا شوید.

علت درد در مچ پا

درد مچ پا اغلب در اثر رگ به رگ شدن به وجود می‌آید. البته عوامل دیگری نیز ممکن است در ایجاد درد دخیل باشند. البته در بعضی موارد ممکن است رباط‌ها، استخوان‌ها و یا تاندون‌های مچ پا آسیب دیده باشد. تشخیص دلیل درد مچ پا نیز مانند مچ دست نیار به بررسی و تشخیص پزشک دارد. از مهم‌ترین دلایل دیگر مچ پا عبارتند از:

 • • ضعف و سستی
  نقرس و شبه نقرس
  التهاب و پارگی تاندون آشیل
  شکستگی
  سندروم تونل تارسال
  عفونت ویروسی یا باکتریایی
مشاهده کنید  علت خالی کردن زانو چیست؟

آرتروزهایی همچون آرتروز روماتوئید، استخوان، ورم مفاصل پسوراتیک، آرتریت نقرسی مزمن و سپتیک نیز باعث درد مچ پا می‌شوند.

روش درمان درد مچ دست

علائم درد مچ‌ پا

درد مچ پا علاوه بر احساس ناراحتی در ناحیه مچ، علائم دیگری نیز دارد که می‌تواند به مرور زمان باعث ایجاد حساس ناخوش‌آیند در افراد شود. پیشنهاد ما به شما این است که در صورت بروز درد در مچ پا به صورت مکرر، حتما به پزشک مراجعه کنید. از علائم شایعه برای درد مچ پا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• بیرون زدگی تاندون پا
• ناتوانی در راه رفتن بدون درد
• تورم
• کبودی
• گرما و حساسیت به لمس کردن
• ترق و تروق کردن استخوان مچ پا
• تب

روش‌های درمان مچ دست و پا

نوع درمان معمولا بر اساس علت درد مچ دست و پا است. برای موارد جزئی معمولا پزشک استراحت، قرار دادن یخ، RICE (برای مچ پا) تجویز می‌کند. تجویز داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی ارتوپدی به کاهش درد شما کمک فراوانی می‌کند. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس برای جلوگیری از دردهای مفصلی، وزن خود را ثابت نگه دارید و روزانه سی دقیقه ورزش کنید. مصرف پروتئین نیز فراموش نشود. در ادامه برای شما به طور خلاصه انواع روش درمان مچ دست و پا را ذکر کرده‌ایم:

دارو برای رفع درد مچ دست و پا

ممکن است شما با مراجعه پزشک و طبق تشخیص او برای رفع درد مچ دست و پا نیازی به راحی نداشته باشید و صرفا با مصرف دارو بتوانید از شر دردهای خفیف و شدید آن خلاص شوید. داروهایی که معمولا پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند تا برای مدت زمان معین از داروهای ضد التهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن برای کاهش درد و از قرص دیورتیک برای ضد عفونی و کاهش تورم استفاده می‌شود.

تزریق کورتیکو استروئید

در برخی موارد پزشکان به جای سایر روش‌های درمانی به بیماران توصیه می‌کنند که از تزریق کورتیکو استروئید استفاده کنند. کورتیکو استروئید باعث کاهش فشار بر روی عصب میانی شده و از همین رو تورم و التهاب مچ دست و پا، کاهش پیدا می‌کند.

فیزیوتراپی برای درمان درد مچ دست

مراجعه به فیزیوتراپی نیز یکی از روش‌های خوب برای درمان درد مچ دست بدون جراحی است. در واقع شما با انجام تمرین‌ها و توصیه‌های پزشک فیزیوتراپ می‌تواند به مرور سبب از بین رفتن درد مچ دست و پا شوید. حتی اگر شرایط بیماری شما به صورتی باشد که نیاز به حراجی داشته باششید، با انجام تمرین‌های گفته شده می‌توانید یک جراحی سبک را پشت سر بگذارید.

درمان درد مچ دست و پا، با جدیدترین روش‌های درمانی

درمان درد مچ دست و پا همان طور که گفته شد، با روش‌های درمانی مخصوص انجام شده،که انتخاب نوع آن توسط پزشک انجام می‌شود. سعی کنید برای این پروسه درمان رابهتر پشت سر بگذارید حتما از یک پزشمکخوب و حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید تا در نهایت بتوانید خیلی راحت این بیماری را پشت سر بگذارید. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

۳ دیدگاه دربارهٔ «علت درد مچ دست و پا | روش درمان»

 1. باسلام و خسته نباشی .من مدتی یه پاهام و مچ دستم درد می گیره . بعضی وقتا یه پاه درد می گیره بعضی وقتا هم دوتاش . احساس ورم پاه می کنم ولی ورم نداره . بعضی وقتا شبا دردش بیشتره .در ضمن چن سال پیش هم سکته زده بودم رگ گرفتگی داشتم که با بالن باز شد .چهل و چهار سالمه . ممنون میشم اگه راهنمایی کنین . باتشکر

 2. سلام
  حدودا دو سه ماه هست مچ دست و مچ پاهام درد میگیره و در هوای سرد بیشتر میشه ، ساق پاهام هم در هوای سرد درد میگیره .مشکلم چیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید
Call Now Buttonنوبت دهی