ورزش بعد از جراحی زانو

ورزش های بعد از عمل تعویض مفصل زانو

 اگر اخیرا عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اید بهتر است از برخی کارها دوری کنید و به دستور پزشک یا فیزیوتراپیست ورزش های بعد از عمل تعویض مفصل زانو رو انجام بدید

🏋️‍♀️💪 آیا بعد از جراحی زانو خود به دنبال تمرینات ورزشی مناسب هستید؟ آیا می‌خواهید بهبودی خود را در خانه آغاز کنید؟ ما به شما کمک خواهیم کرد تا با مجموعه‌ای از تمرینات ورزشی پس از جراحی زانو، به تندرستی و قدرت برگشته و به فعالیت‌های مورد علاقه‌تان برگردید. 😊💥

تمرینات زانو به تقویت و کشش عضلات اطراف زانو جهت بهبودی کمک می کند. عدم ورزش زانو می تواند باعث سفتی مفاصل و کاهش دامنه حرکتی زانو شود. اما با ورزش های زانو حتی ممکن است قدرت و دامنه حرکتی بیشتری حین راه رفتن نسبت به قبل از عمل به دست آورید.و دردکمتری هم احساس کنید البته تمرینات رو طبق دستور با فیزیوتراپیست یا پزشک خود انجام دهید.

ورزش های بعد از عمل زانو چیست؟

 • بالا و پایین کردن پا بدون خم کردن
 • خم کردن زانو به پشت با تکیه به واکر
 • خم و راست کردن زانو
 • کشش پا
 • پیاده روی
 • کشش صاف کردن زانو

برای تعویض مفصل، تمرینات ورزشی خاصی برای بهبود وضعیت بدنی و تناسب اندام بعد از جراحی مفصل می‌تواند مفید باشد. با این حال، قبل از شروع هرگونه تمرین ورزشی باید با پزشک خود مشورت کنید و برنامه ورزشی خود را با او تنظیم کنید.

تمرینات ورزشی پس از تعویض مفصل می‌تواند به بهبود حرکت مفصل، افزایش قدرت عضلات، کاهش درد و التهاب، و بهبود کیفیت زندگی کمک کند. برخی از تمرینات ورزشی مفید بعد از تعویض مفصل عبارتند از:

– تمرینات ایروبیک ملایم مانند پیاده روی یا شنا
– تمرینات تقویت عضلات مانند تمرینات وزنه‌برداری و استفاده از دستگاه‌های فیتنس
– تمرینات انعطاف‌پذیری مانند یوگا و پیلاتس
– تمرینات تعادل و کنترل مانند تمرینات پایه و تمرینات روی توپ

با این حال، باید توجه داشت که برنامه تمرینی شما باید با توجه به وضعیت شما و توصیه‌های پزشکی تنظیم شود و هرگونه تمرین ورزشی باید با توجه به حداکثر تحمل و قابلیت شما انجام شود.

ویدیو های ورزش بعد از تعویض مفصل زانو

کمی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو، ورزش‌ها و تمرینات زانو شما آغاز می‌شود. در آغاز تمرینات بسیار سبک برای شما در نظر گرفته می‌شود اما به مرور زمان، تمرینات شما سخت‌تر می‌شود. این ورزش‌ها تا زمان بهبودی کامل شما ادامه خواهد داشت. 

در صورت دیر لود شدن ویدیوها کمی تامل کنید(بروزرسانی انجام می شود) همچنین تمرینات بیشتر داخل پیج اینستاگرام دکتر پناهی متخصص جراحی زانو درج شده است.

در این قسمت ما برای شما تعدادی از تمرینات و ورش‌ ها زانو که بعد  از عمل تعویض مفصل زانو انجام می‌شود را می‌آوریم:

ورزش برای خم شدن زانو بعد از عمل مفصل

 • بالا آوردن مستقیم پا یا تمرین بلند کردن پا 

همانطور که بر روی زمین خوابیده‌اید، پای خودتان را در حد چند سانتی متر بالا بیاورید و 5 تا 10 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی به سمت پایین بیاورید. این ورزش باعث می‌شود عضلات ران و چهار سر پای شما تقویت شود. 

این ورزشهای زانو را در حالت نشسته نیز می‌توانید انجام دهید. 

ورزش زانو

 • ست عضله چهار سر 

پای خود را در حالت صاف قرار دهید، زانو خود را در حد 5 تا 10 ثانیه به سمت زمین فشار دهید تا عضله ران شما منقبض شود. این کار را تا زمانی که خسته نشده‌اید تکرار کنید. 

 • بلند کردن پاها از پهلو 

برای تقویت عضلات خارجی ران، شما باید به پهلو بخوابید و پای خود را از پهلو به صورت مستقیم (در راستای بدن) به سمت بالا بیاورید؛ پای خود را به مدت چند ثانیه بالا نگه دارید یا به آرامی بالا و پایین کنید. 

 • پمپ قوزک پا 

در صورتی که پای شما متورم شده است، این ورزش باعث کاهش تورم پای شما می‌شود. 

مچ پای خود را به صورت پشت سر هم و ریتمیک به سمت بالا و پایین حرکت دهید. 

این ورزش را در طول روز، چندین بار انجام دهید. 

 • خم کردن زانو 

برای انجام این ورزش می‌توانید از 2 طریق وارد شوید. 

مشاهده کنید  علائم ساییدگی زانو و درمان خانگی آرتروز زانو

در روش اول شما باید بر روی یک صندلی بنشینید و پایی که عمل جراحی کرده‌اید را تا جای ممکن به سمت عقب و زیر صندلی خم کنید. 

در روش دوم دراز بکشید و پایی که بر روی آن تعویض مفصل زانو انجام داده‌اید را خم کنید و به سمت عقب بکشید به طوری که پای خم شده شما به نزدیک باسن شما برسد. 

این 2 روش را می‌توانید تا زمانی که پای شما خسته شود، انجام دهید. 

 • تقویت زانو 

زیر پای خودتان یک حوله یا جسم دیگری که نرم باشد قرار دهید؛ سپس زانو خود را به سمت تخت فشار دهید به گونه‌ای که کمی زانو شما به تخت نزدیک شود. این ورزش باعث تقویت زانو شما می‌شود. 

ورزش زانو
ورزش زانو
 • پیاده روی 

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ورزش‌هایی که می‌توانیم به شما سفارش کنیم این است که به صورت اصولی پیاده روی کنید حتی شده چند قدم ساده!

در ابتدا نیاز است که با استفاده واکر یا عصا پیاده روی کنید اما به مرور زمان با بهتر شدن شرایط شما باید بدون عصا و واکر قدم بردارید. 

حرکات ورزشی در خانه، تأثیرات بزرگی در بازگشت شما به فعالیت‌های روزمره و حتی ورزش‌های شدیدتری مانند دویدن، پیاده‌روی مداوم و بسکتبال خواهد داشت. با این حال، مهم است که توصیه‌های پزشکی خود را همواره رعایت کنید و در صورتی که در هر مرحله سوالی دارید، از نظر پزشکی مشورت بگیرید.

در ادامه به بررسی برخی از تمرینات و حرکات ورزشی بعد از جراحی زانو در خانه می پردازیم:

حرکات اصلاحی و تمرین درمان آرتروز زانو

برای درمان آرتروز زانو و افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات اطراف زانو، تمرینات اصلاحی و تمرین‌های مربوط به آرتروز زانو می‌توانند بسیار مفید باشند. آماده‌اید که چند حرکت اصلاحی را برای تمرین در خانه به شما معرفی کنم؟

تمرین انبساط عضلات ران

– در حالت نشسته، پاهایتان را به طرف جلوترتان دراز کنید.

– سعی کنید زانوی خود را در حالت کامل به سمت زمین باز کنید.

– این حالت را برای 10 ثانیه نگه دارید و سپس آرام‌آرام به حالت اولیه برگردید.

– تمرین را 10 بار تکرار کنید.

تمرین انبساط عضلات ران

تمرین باز کردن کامل زانو

تمرین باز کردن کامل زانو

– روی یک صندلی بنشینید به طوری که زانوهایتان به اندازه نود درجه خم شده باشد.

– آرام‌آرام پا راست خود را به سمت بالا ببرید به طوری که پا صاف شود.

– در این حالت به مدت 5 ثانیه نگه دارید و سپس آرام‌آرام پا را به حالت اولیه برگردانید.

– تمرین را 10 بار تکرار کنید و سپس به پا چپ بروید.

خم کردن زانو از پشت

– بر روی شکم دراز بکشید.

– سپس زانو جراحی شده را به سمت بالا ببرید.

– این تمرین را با سرعت متوسط انجام دهید و ۱۰ ثانیه نگه دارید.

– ۱۰ ثانیه نگه دارید و ۲ دوره ۵ تایی این تمرین را تکرار نمایید.

توصیه می‌شود قبل از شروع تمرینات، با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید تا تمرینات متناسب با وضعیت خود را انتخاب کنید. همچنین، به تدریج و با پیشرفت بهبودییتان، می‌توانید تعداد تمرینات را افزایش دهید.

به دستورات و راهنمایی‌های پزشک خود گوش دهید و تمرینات را به آرامی و بدون ایجاد درد و ناراحتی انجام دهید. ادامه دادن به تمرینات درمانی در خانه می‌تواند به شما در پیشرفت بهتر و بازگشت به فعالیت‌های روزمره کمک کند.

بهترین برنامه ورزشی بعد از جراحی زانو

در این مجموعه تمرینات ورزشی بعد از جراحی زانو، حرکات اصلاحی و تمرینات درمانی حاکم بر آرتروز زانو را دریافت خواهید کرد. این تمرینات به شما کمک می‌کنند عضلات اطراف زانو را تقویت کرده، انعطاف‌پذیری را افزایش داده و زود تر بهبود یابید.

با استفاده از برنامه های تمرینی ما، شما قادر خواهید بود در محیط آرام و راحت خانه خود به تمرینات اختصاصی خود بپردازید. این تمرینات، با توجه به آخرین روش های درمانی و پژوهش های علمی جدید، طراحی شده‌اند تا شما را در بهبودی و بازگشت به فعالیت‌های روزمره حمایت کنند.

با بهترین متخصص ارتوپد تماس بگیرید و از همین الان شروع کنید و هر روز با انجام تمرینات اصلاحی، قدمی ارزشمند به سمت بهبودی برداشته و خود را قوی‌تر و سالم‌تر احساس کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید
Call Now Buttonنوبت دهی